Maqedoni

Colors: Purple Color

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq nga sot do të jenë pjesë e takimit trepalësh të “Mini-shengenit Ballkanik” të ftuar nga kryeministri Zoran Zaev.

Siç mëson INA, delegacionet do të mbërrijnë sot pasdite, ku në mbrëmje presidenti Stevo Pendarovski do të shtrojë darkë për kryeministrin shqiptar Edi Rama dhe presidentin serb Aleksandar Vuçiq, ndërsa të dielën do të mbahet Samiti, i cili do të pasohet nga konferenca për shtyp e planifikuar në mesditë.

Paralajmërim
Abdulla Mehmeti
SAMITI I INTELEKTUALËVE SHQIPTARË NË MAQEDONI
Kanë mbetur edhe pak punë përgatitore për mbajtjen e Samitit të Intelektualëve Shqiptarë në Maqedoni, që do të mbahet disa ditë me radhë, në lidhje me situatën e aktuale në vend, rajon dhe më gjerë; gjendjen e shqiptarëve në Maqedoni dhe mundësitë për hapjen e perspektivave të reja zhvillimore dhe integruese; procesin e anëtarësimit në NATO dhe BE, përparësitë dhe shkaqet e vonesave; mundësinë e unifikimit të faktorit politik shqiptar në prag të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare; sistemin zgjedhor dhe listat e votuesve; si dhe çështje të tjera aktuale.

Flash Lajme