Kosova

Historiani dhe publicisti Jusuf Buxhovi, ka kërkuar falje nga FSK-ja, për shkak se e ka ngatërruar atë me TMK-në, përcjell Bota sot.

Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, ai ka thënë se gjatë intervistës për Zërin e Amerikës, i ka shpëtuar një lapsus, ku derisa ka folur për çmilitarizimin e UÇK-së, pa qëllim, e ka ngatërruar FSK-në me TMK-në.

Një grup i aktivistëve të Fushë Kosovës sot kanë paralajmëruar një aksion simbolik para stacionit policor të kësaj komune pas vrasjes së 11-vjeçarit.Në njoftimin e këtij grupi thuhet se “vrasja e fundit e 11-vjeçarit, të përdhunuar disa herë dhe i vrarë nga një kriminel i dyshuar 20 vjeçar është një nga rastet e tmerrshme që shpërfaqin shpërfilljen që institucionet e drejtësisë e kanë ndaj krimit e që po i bënë bashkëpunëtorë ata”.

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) është në prag të përmbylljes së procesit të brendshëm zgjedhor, me ç’rast e ka caktuar edhe datën se kur do të mbahen zgjedhjet për të parin e partisë.Më 3 gusht 2019, në Kuvendin Zgjedhor të LDK-së, delegatët e kësaj partie do të votojnë për kryetarin e ri, mirëpo deri atëherë ky subjekt politik po pretendon se nuk kanë të drejtë t’i përmendin emrat e kandidatëve për pozitën e kryetarit, shkruan gazeta “Zëri”.Ndërkohë, njohës të çështjeve politike në vend theksojnë se Lidhja Demokratike do ta rrezikojë seriozisht reputacionin e saj nëse nuk do të lejojë garë me më shumë se një kandidat.

Kosova ka marrë mbështetjen e një prej shteteve më të fuqishme të Bashkimit Evropian (BE) sa i përket liberalizimit të vizave. Gjermania, shtet që ka mbi 82 milionë banorë, është rreshtuar kah vendet që e përkrahin heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës.

Flash Lajme