Kosova

Ceremonia mortore mbahet në varrezat e dëshmorëve në Koshare. Për nderë të policit Demaj, sot në Kosovë është shpallur ditë zie.

Kujtojmë se në Istog përveç policit Demaj, i vdekur mbeti edhe grabitësi i bankës, Kamer Metaj, i cili paraprakisht kishte qëlluar për vdekje policin Demaj.

Koncerti është organizuar nga Komuna e Gjakovës, ndërsa është mbajtur në Pallatin e Kulturës “Asim Vokshi”, ku morën pjesë një numër i madh i qytetarëve.

Komuna e Gjakovës ka organizuar aktivitete të shumta për nder të festave të fundvitit, të cilat kanë filluar me hapjen e tregut festiv më 14 dhjetor, raporton KosovaPress.

Ditëve të fundjavës një front i ftohtë që do të kalojë mbi rajon, pritet të sjellë vranësira dhe ngrica orëve të mëngjes, e ditën e shtunë vende-vende me mundësi për reshje të dobëta bore.

Me një program të pasur kulturor-artistik ku performuan anëtarë të Ansamblit të Këngëve dhe Valleve “Kastriotët”, grupi i folklorit si dhe u interpretuan këngë popullore nga këngëtarë të mirënjohur ferizajas e më gjerë, të ekzekutuara këto nga orkestra e AKV “Kastriotët”, arriti edhe momenti kulminant i kësaj ngjarje, ndarja e Çmimit “Finesa”, Artisti i Vitit 2018.

Flash Lajme