Gjumi është thelbësor për një shëndet të mirë. Kur ju flini mjaftueshëm, keni shëndet më të mirë mendor, fizik dhe cilësi më të mirë jetese.

Mungesa e gjumit ndikon në funksionimin e trupit tonë dhe shëndetin e përgjithshëm.

Një person duhet të flejë 6-8 orë gjumë në ditë. Nëse ju nuk flini mjaftueshëm do të keni probleme me zemrën, diabetin, nervat dhe gjithashtu yndyra në trupin tuaj do të shtohet ndjeshëm.

Dritare.net ka sjellë për ju, 12 hapa për të bërë një gjumë të mirë. Mos i humbisni!

 • Mbani temperaturën e dhomës konstante. Temperatura normale do të ishte 22-24 gradë celsius.

 • Mos u ushtroni para se të flini, pasi rritja e adrenalinës ju lë pa gjumë!

 • Nëse keni një orar gjumi, zbatojeni, ndryshe rutina juaj e gjumit do të prishet dhe do të jeni të paaftë të flini mjaftueshëm, këshillon Dardania.com

Image result for gjume

 • Dritat në dhomë do ta prishin gjumin, prandaj Dardania.com ju këshillon t’i fikni ato!

 • Largoni zhurmat e bezdisshme!
 • Ju duhet të flini vetëm në shtrat, aty do të merrni një gjumë të lumtur dhe të qetë.

 • Mos pini kafe para se të shtriheni, do t’ju lërë pa gjumë.

 • Flini gjumë kur ta ndjeni se duhet!
 • Nëse pini alkool, bëjeni 2 orë para se të flini, këshillon Dardania.com

Image result for alkool

 • Bëni një dush të mirë dhe do të relaksoheni.

Image result for gjume

 • Flini në pozicionet e duhura, zakonisht rekomandohet pozicioni i shpinës./Përshtati: Kadrije Cako/dritare.net


Flash Lajme