Farat e kungullit janë me të vërtetë të vogla, por përfitimet e tyre dhe vlerat ushqyese janë shumë të mëdha.

Nëse ju hani pak fara kungulli, do të merrni sasinë e nevojshme të yndyrave të shëndetshme në trup, magnez dhe zink gjithashtu.

Rezultate imazhesh për fara kungulli

Dritare.net ka sjellë për ju përfitimet që merrni, nëse hani sa më shumë fara kungulli.

  • Farat e kungullit kanë shumë vlera ushqyese, ato janë të pasura me:

Fibra: 1,7 gram.

karbohidrate: 5 gram.

Proteina: 7 gram.

Yndyra: 13 gram (6 prej të cilave janë omega-6s).

Vitamina K: 18%

Fosfor: 33%

Mangan: 42%

Magnez: 37%

Hekur: 23%

Zink: 14%

Bakër: 19%

  • Farat e kungullit janë të pasura edhe me antioksidantë. Ato përmbajnë karotenoide dhe vitaminën E. Antioksidantët që gjenden te farat e kungullit, luftojnë inflamacionin, mbrojnë zemrën tuaj nga sëmundjet. Farat e kungullit gjithashtu mbrojnë qelizat nga radikalet e lira, informon Dardania.com

Rezultate imazhesh për fara kungulli

  • Farat e kungullit reduktojnë edhe riskun për t’u prekur nga kanceri
  • Përmirësojnë shëndetin e prostatës dhe fshikëzës urinare.

Rezultate imazhesh për fara kungulli

  • Janë të larta në magnez
  • Ulin presionin e gjakut dhe mbrojnë zemrën nga sëmundjet.

Rezultate imazhesh për fara kungulli

  • Nëse keni probleme me gjumin, Dardania.com ju këshillon të hani sa më shumë fara kungulli, pasi ato ju ndihmojnë në regjimin e gjumit. Ato janë një burim natyral i triptofanit, një aminoacid që mund të ndihmojë në nxitjen e gjumit.

Rezultate imazhesh për fara kungulli

  • Doni të dobësoheni? Përfshini edhe farat e kungullit në dietën tuaj, ato do t’ju ndihmojnë të qëndroni të shëndetshëm dhe të dobësoheni më shpejt.

Rezultate imazhesh për fara kungulli

  • Mund të përmirësojnë cilësinë e spermës

Imazh i ngjashëm

Nivelet e ulëta të zinkut, lidhen me cilësinë e reduktuar të spermës dhe një rritje të rrezikut të infertilitetit te meshkujt. Meqë farat e kungujve janë të pasura me zink, ato mund të ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së spermës./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net


Flash Lajme

Më të lexuarat