Një 24-vjeçare nga Melburni ia doli që të dobësohej pa hequr dorë nga pica. Samantha Frigo konsumonte një dietë të varfër ushqimore, prandaj pesha e saj shkoi mbi 90 kg.

Samantha tregon se puna e saj me kohë të plotë si menaxhere e një klubi nate e bënte që të hante drekë në lokal dhe të merrte ushqim nga jashtë për darkë. Sfida më e madhe për Samanthën ishte ti rezistonte dhe t’i thoshte “jo” ushqimit, problem të cilin e ka dhe sot.

“Unë menaxhoj një klub nate ku të gjitha vaktet i kam falas. Është më lirë dhe më thjesht të ha aty, por nuk është ide e mirë. Kishte raste që punoja edhe natën, prandaj ishte më e lehtë të merrja dicka me vete ta haja në shtëpi. Shtova më shumë kilogramë kur hoqa dorë nga aktivitetet sportive”, tha ajo për Daily Australia.

Kjo gjë nuk i pëlqeu aspak, prandaj vendosi të ndryshonte.

E bindur që do i hiqte kilet e tepërta, ajo hoqi dorë nga ushqimet e thata dhe pijet me gaz.

Para dhjetë muajsh, Samantha peshonte 91.4kg, por pas një dietës rigoroze ku nuk mungonte pica, humbi 27 kilogramë.

Dieta e Samanthës

Mëngjesi: Mish ‘bacon’ dhe vezë ose drithëra

Drekë: Makarona ose pica

Darkë: Makarona ose mish dhe sallatë

Mes-vakte: Fruta të freskëta

Ëmbëlsira: Akullore me pak kalori nga supermarketi


Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All