Të gjithë ndihemi të lodhur ndonjëherë, për shkak të probleme në zyrë, vështirësive financiare, zënkave apo shumë gjërave të tjera. Ushtrimet e forta dhe lodhja fizike janë gjithashtu lodhje ekstreme.

Por çfarë duhet të bëni kur ndiheni gjithë kohës të lodhur, dhe kush janë motivet kryesore të saj?

Dritare.net ju a tregon në artikullin më poshtë.

1. Gjumë i pamjaftueshëm

Credit: Freepik

Sipas studimeve të fundit, mesatarja e gjumit për të rriturit është 7 orë, çdo natë. Gjatë gjumit trupat tanë përmirësojnë shëndetin mendor dhe normalizojnë nivelin e hormoneve. Nëse nuk merrni gjumin e mjaftueshëm, do keni lodhje ekstreme, përgjumje dhe rritet rrezikut të zemrës, obeziteti etj.

Për të shmangur këtë, krijoni një ambjent të rehatshëm gjumi, duke e bërë dhomën të errët, të qetë dhe të ftohtë. Mundohuni të qëndroni larg pijeve alkoolike dhe duhanit, në mbrëmje, pasi shkaktojnë pagjumësi.

2. Qëndrimi ulur

Pasiviteti fizik është fajtor i dobësimit të muskujve dhe mungesës së energjisë. Edhe nëse ndiheni shumë të lodhur, Dardania.com ju këshillon të bëni pak aktivitet fizik dhe këtë aktivitet bëjeni gjithmonë pjesë të rutinës tuaj. Do e vëreni direkt efektin dhe largimin e lodhjes nga trupi juaj.

3. Zgjedhjet e dobëta dietike

Mbase ju duket se akullorja dhe çokollata rrit nivelin e energjisë dhe përmirësojë gjendjen shpirtërore, por realisht ushqimet me sheqer të lartë veprojnë vetëm për një periudhë të shkurtër dhe sjellin shumë kalori. Nëse ndjek një ditë strikte, lodhja dhe dobësitë janë pjesë e pashmangshme e jetës suaj.

Credit: Freepik

Ajo që ju duhet të bëni është të keni një ditë të pasur me fruta dhe asnjëherë të mos lini pa ngrënë mëngjesin, sepse ju jep energji gjatë gjithë ditës. Lodhja është edhe shenjë e dehidratimit, prandaj pini sa më shumë ujë.

4. Stresi

Credit: Freepik

Stresi afatshkurtër ul adrenalinën, por nëse stresi zgjat në kohë, kjo do çojë në një disbalancim hormonal. Gjeni fajtorin kryesor të stresit dhe eliminojeni atë. mësoni si të përballeni me emocionet negative, duke përdorur teknika relaksuese, joga, meditim etj. Gjithashtu mësoni të falni njerëzit,sepse të gjithë bëjë gabime. kuptimi do ju ndihmojë të mbani ekuilibrin emocional.

5. Problemet shëndetësore

Një arsye tjetër e lodhjes janë edhe problemet shëndetësore. Ka shumë lloj sëmundjesh që shkaktojnë lodhje. Më të zakonshmet janë anemia, diabet, sëmundjet kardiovaskulare etj.

Zgjidhja e vetme për këtë rast është trajtimi i sëmundjeve sa më shpejt të jetë e mundur./dardania.com

Credit: Freepik


Flash Lajme

Më të lexuarat