Bërja e një dushi të ftohtë herët në mëngjes ose kur mbarojmë ditën zakonisht është sfiduese për shumë njerëz pasi shumica janë mësuar me ujin e ngrohtë.

Por dushet e ftohta ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit, që nga relaksimi i mendjes deri tek përmirësimi i lëkurës dhe zvogëlimi i yndyrnave.

Këto janë 12 arsye se përse ne duhet ta praktikojmë dushin e ftohtë:

1. Ndihmon në humbjen e yndyrës

Thjesht derdhja e ujit të ftohtë me akull në trup mund të ndihmojë në uljen e peshës. Aktiviteti i shtuar i “yndyrës së mirë” djeg kalori për të mbajtur trupin të ngrohtë. Hulumtimet treguan se temperaturat e ftohta mund të rritin yndyrën jo të dëmshme deri në 15 herë më lart se sasia normale.

2. Përmirëson imunitetin

Një studim në Angli tregoi se dushet e rregullta të ftohta shkaktojnë një rritje të shpejtësisë metabolike dhe sasinë e qelizave të bardha të gjakut në trup, të cilat më pas ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve.

3. Jep qarkullim më të mirë të gjakut

Një qarkullim i përmirësuar nënkupton një shëndet më të mirë të përgjithshëm kardiovaskular. Ndër përfitimet e marrjes së dusheve të ftohtë është një rrjedhje e mirë e gjakut. Lejon që gjaku të qarkullojë e në organe të qëndrojë i ngrohtë.

4. Ndihmon sistemin limfatik

Dushet e ftohta ndihmojnë në rritjen e aktivitetit të sistemit limfatik, i cili punon për të nxjerrë mbeturinat nga qelizat, që zvogëlon rrezikun e infeksioneve.

5. Sjell qëndrueshmëri emocionale

Një studim tregoi se dushet e ftohta mund të ndihmojnë në zhvillimin e një sistemi nervor rezistent ndaj stresit.

6. Ul stresin

Ndërsa truri mëson se si të merret me situata stresuese, dushet e ftohtë gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të acidit urik dhe rritjen e substancës glutathion në gjak, që ndihmon në uljen e stresit.

7. Ul mundësitë për depresion

Dushet e ftohta lehtësojnë simptomat e depresionit duke stimuluar “pikën e kaltër” në tru që lëshon noradrenalinë, një kimikat që luan një rol në lehtësimin e depresionit.

8. Rrit nivelin e testosteronit

Për burrat, edhe një sasi e vogël e nxehtësisë mund të ndikojë në ADN, ARN dhe sintezën e proteinave në testikuj. Një studim zbuloi se 15 minuta nxehtësi e shtuar në testikujt e miut çoi në një rënie të konsiderueshme të testosteronit. Më pas sugjeroi që temperaturat e ftohta mund të ndryshonin efektin.

9. Përmirëson pjellorinë

Dushet e ftohta përmirësojnë spermën dhe rrisin pjellorinë. Studiuesit thanë që banjot e nxehta kanë efekt në uljen e pjellorisë.

Në një eksperiment të mëparshëm, burrat që bënë një gjysmë ore dush të nxehtë çdo ditë, për tre javë u bënë infertil për gjashtë muaj.

10. Promovon rimëkëmbje më të shpejtë të muskujve

Një studim i vitit 2009 tregoi se një banjë akulli pas trajnimit intensiv përmirëson qarkullimin dhe ndihmon në heqjen e disa acidit laktik, i cili mund të shpejtojë shërimin e trupit.

11. Përmirëson lëkurën dhe flokët

Përfitimet e marrjes së një dush të ftohtë jo vetëm që japin shëndet më të mirë, por gjithashtu i bëjnë njerëzit të duken më mirë. Uji i ftohtë i akullit mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut për të humbur shumë vajra natyralë në lëkurë dhe flokë, sipas dermatologes Jessica Krant. Ndihmon gjithashtu që flokët të shfaqen me shkëlqim dhe forcojnë kontrollin e tyre në lëkurën e kokës.

12. Siguron gjumë më të mirë gjatë natës

Një banjë akulli 10-minutëshe mund t’i ndihmojë njerëzit të marrin gjumë të jashtëzakonshëm gjatë natës, sipas një libri të titulluar “Trupi i katër orëve”. Libri thotë që të bësh një dush të ftohtë jep efekt të ngjashëm me qetësuesit.


Flash Lajme

Më të lexuarat