Njerëzit po vuajnë shumë nga artriti. Simptomat e artritit janë ngurtësi, dhimbje, ënjtje dhe inflamacion të kyçeve. Bazuar në një studim të kohëve të fundit, rreth 23% e të rriturve vuajnë nga ky problem.

Është e rëndësishme që të kryhen vizita te mjeku specialist, por veç vizitës Dardania.com ju sugjeron të hani dhe disa ushqime që do ju lehtësojnë dhimbjet. Për shembull ju duhet të hani:

1. Peshk të yndyrshëm

Image result for fatty fish

Peshqit si salmoni apo merluci janë të njohura gjerësisht për vlerat e tyre ushqyese. Shumica e përfitimeve vijnë nga yndyra e tyre e shëndetshme, ose omega-3, që mbron trupin nga inflamacioni, informon Dardania.com.  Rrjedhimisht, një dietë e pasur me peshq të yndyrshëm ndikon pozitivisht në artrit.

2. Erëza pikante

Image result for spices

Xhenxhefil, hudhër apo produktet të tjera pikante do të ulë inflamacionin e kyçeve. Hudhra për shembull, bllokon enzimat që përkeqësojnë qelizat. Pas një prove të realizuar, 63% të prekur me artrit thanë që kishin ndjerë përmirësim të artritit, informon Dardania.com. Erëzat pikante, jo vetëm shtojnë shijen në ushqim, por edhe ndihmojnë që të keni kyçe të shëndetshëm.

3. Brokoli

Related image

Brokoli sjell shumë përfitime në shëndet, njëra prej të cilave është ulja e inflamacionit. Substanca ‘sulforphane’ që përmban brokoli, bllokon një qelizë që përhap zhvillimin e artritit.

4.  Spinaq

Image result for spinach

Zarzavatet me gjethe janë shumë të mira për shëndetin.  Perimet e tilla si spinaqi, janë plot vitamina e minerale. Prania e vitaminës D, ndihmon në thithjen e kalciumit, kështu do forcojë eshtrat dhe nyjet, informon Dardania.com. Përveç kësaj, vitamina D rrit sistemin imunitar, duke siguruar një mënyrë tjetër përfitimi shëndetësor, veç lehtësimit të dhimbjeve të artritit./dardania.com

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP


Flash Lajme

Më të lexuarat