Molla është shumë e shëndetshme, por nuk duhet të hahet në çdo kohë të ditës.

Deri më tani, ka qenë një besim i zakonshëm që një mollë në ditë është e mjaftueshme për t’ju mbajtur të shëndetshëm.

Por fakti mahnitës është se kjo frytë që rrit imunitetin nuk duhet të hahet në asnjë kohë të ditës, dhe ka arsye specifike për një rekomandim të tillë.

Sipas disa studimeve, këshillohet që të hani mollë në mëngjes, pasi ato janë të pasura me fibra dietike dhe pektinë që gjenden në lëkurën e tyre.

Meqenëse shumica e njerëzve kanë probleme me tretjen për shkak të mungesës së gjumit ose zakone të dobëta të ngrënies, mollët duhet të hahen në mëngjes, menjëherë pas zgjimit, pasi atëherë ato stimulojnë tretjen tuaj më mirë se çdo frutë tjetër.

Përveç kësaj, pektina e pranishme në mollë mund të ndihmojë të hiqni qafe toksinat, pasi  eliminon qelizat kancerogjene nga trupi.


Flash Lajme

Më të lexuarat