Jemi në javën e parandalimit të kancerit të qafës së mitrës.  Pasi publikuam shenjat e kancerit të qafës së mitrës, sot ju sjellim disa mënyra si ta reduktoni rrezikun për t’u prekur nga ky kancer.

Instituti i Shëndetit Publik ka postuar në Facebook këto këshilla!

Për të reduktuar rrezikun e prekjes nga kanceri i qafës së mitrës duhet:

  • Të përdorni prezervativ sa herë që kryeni marrëdhënie seksuale për të shmangur marrjen e virusit që e shkakton këtë sëmundje (HPV)

  • Vononi në kohë marrëdhënien e parë seksuale!
  • Kini sa më pak partnerë seksuale!
  • Vaksinohuni për HPV-në

  • Shmangni duhanpirjen!
  • Bëni rregullisht analizën për HPV dhe PAP test!/K.C/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP


Flash Lajme

Më të lexuarat