Diabeti është një gjendje shëndetësore serioze, i cili po nuk u trajtua, mund të çojë në sëmundjet e zemrës, verbëri, mosfunksionim veshkash dhe komplikime të tjera që rrezikojnë jetën.

Ka dy lloje të diabetit, por deri tani më i zakonshmi është tipi 2. Është përgjegjës për 85-95% të të gjitha rasteve të diabetit. Ky tip i diabetit shfaqet kur qelizat që prodhojnë insulinë në trup janë të paafta të prodhojnë mjaftueshëm insulinë. Por, ky tip mund të shkaktohet edhe nëse insulina e prodhuar nuk funksionon siç duhet.

Shumë njerëz vuajnë nga diabeti dhe disa nuk ia kanë idenë. Por nëse keni zbuloni simptomat e hershme mund ta trajtoni dhe kuroni atë. Dardania.com sjell për ju në galerinë më poshtë, shenjat që tregojnë se mund të vuani nga kanceri. Nëse i keni ju këshillojmë tw vizitoheni te mjeku./Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

Foto 1 nga 10

Keni shumë etje


Flash Lajme