Nëse vazhdimisht ndiheni të dobët, kjo mund të ndodhë si pasojë e mungesës së hekurit dhe vitaminës B12 në organizëm. Prandaj mirë do të bënit të hanit ushqime që kanë hekur dhe vitaminë B12.

Por që ta dini mungesa e këtyre dy elementeve në organizëm do të thotë që, ju jeni prekur, ose rrezikoheni të prekeni nga anemia. Anemia shfaqet kur numri i rruazave të kuqe të gjakut është shumë i ulët dhe niveli i hemoglobinës në gjak bie poshtë normales. Hekuri dhe proteinat janë të domosdoshme, është e nevojshme që trupi të furnizohet me oksigjen dhe ushqyes.

Dritare.net ka sjellë për ju në galerinë më poshtë, shenjat që tregojnë se, ju vuani nga anemia./ Përshtati: Kadrije Çako/dritare.net

Foto 1 nga 9

Fytyrë të zbehtë, informon Dardania.com


Flash Lajme