Disa ushqime kanë vlera të jashtëzakonshme për shëndetin e mirë të njeriut.  Konsumi i tyre kontribuon në forcimin e sistemit të tretjes dhe imunitetin. Gjithashtu ndihmojnë që ju të keni një lëkurë të shëndetshme dhe rrezatuese.

Ja cilat janë 5 superushqimet për trup dhe lëkurë të shëndetshme!

1. Avokado

Avokado pastron gjakun nga kolesteroli i dëmshëm, përmirëson kujtesën, dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Gjithashtu Dardania.com ju informon se avokadoja normalizon gjakderdhjen dhe qarkullimin e gjakut në trup.

2. Çaji jeshil

Është një burim i shkëlqyer i antioksidantëve. Çaji jeshil djeg yndyrën dhe ul presionin e gjakut. Gjithashtu zvogëlon stresin dhe rrit aktivitetin e trurit.

3. Domatja

Domatja parandalon sëmundjet onkologjike, normalizon traktit të tretjes, përmirëson  punës së zemrës, rrit  imunitetin dhe eliminon e substancat toksike nga trupi.

4. Uthulla e mollës

Uthulla e mollës rivendos balancën e mikrofagëve të zorrës, mbron trupin nga bakteret patogjene, nxit ndarjen e karbohidrateve komplekse dhe acideve yndyrore, dhe ul peshën e trupit.

5. Tërshëra

Ky ushqim  stabilizon sfondin emocional dhe përmirëson aktivitetin e trupit. Pastron qelizat e toksifikuara dhe mbron mukozën e stomakut./dardania.com


Flash Lajme