Filma të shumtë dominuan kinematë anë e mbanë botës, e po ashtu edhe kinematë në vendin tonë, më saktësisht kinemanë Cineplexx.

Filmat që dominuan ishin kryesisht ata fantastiko-shkencorë, ndërsa shumë prej tyre u vlerësuan nga IMDB dhe “box office” amerikan.

Më poshtë lista e 10 filmave më të mrië të vitit

1. 12 Strong

12 Strong shpalos rrëfimin e ekipit të parë të forcave speciale që zbarkuan në Afganistan pas 11 shtatorit. Nën lidershipin e kapitenit të ri, ekip duhet të punojë me lordin afgan të luftës për të rrëzuar talibanët.

Nicolai Fuglsig
Chris Hemsworth, Michael Shannon, Michael Pena, Navid Nagahban
6.6

2. Maze Runner: The Death Cure

Heroi i ri Thomas fillon misionin për të gjetur ilaçin për sëmundjen vdekje prurëse “The Flare”.

Wes Ball
Dylan O’Brien, Ki Hong Lee, Kaya Scodelario, Thomas Brodie-Sangster.
6.3

3. Black Panther

T’Challa, trashëgimtari i mbretërisë së avansuar, por të fshehur Ëakanda, duhet që të shkojë përpara që të udhëheqë njerëzit e tij drejt një të ardhme të re dhe duhet të konfrontohet me një sfidues të së kaluarës së vendit të tij.

Ryan Coogler
Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o, Danai Gurira.
7.4

4. The 15:17 to Paris

Amerikanët zbulojnë një komplot terrorist në një tren që shkon në Paris.

Clint Eastwood
Alek Skarlatos, Anthony Sadler, Spencer Stone, Ray Corasani.
5.2.

Një biolog regjistrohet për një ekspeditë të rezikshme dhe sekrete në një zonë misterioze ku ligjet e natyrës nuk zbatohen.

Alex Garland
Natalie Portman, Jennifer Jason Leigh, Tessa Thompson, Benedict Ëong.
6.9

6. A Wrinkle in Time

Pas zhdukjes së babait shkenctar, tri specie të çuditshme dërgojnë Meg, vëllain e saj dhe shokun e saj në gjithësi për të gjetur atë.

Ava Duvernay
Storm Reid, Oprah Winfrey, Reese Witherspoon, Mindy Kaling.
4.2.

7. Tomb Raider

Lara Croft, një vajzë e fuqishme e pavarur në mision avanturesk duhet ta shtyjë veten përtej kufinjve kur e gjen ishullin ku u zhduk babai i saj.

Roar Uthaug
Alicia Vikander, Dominic Ëest, Ëalton Goggins, Daniel Ëu.
6.4.

8. Pacific Rim: Uprising

Jake Pentecost, djali i Stacker Pentecost ribashkohet me mako morin për të udhëhequr gjeneratën e re të pilotëve Jaeger, përfshirë rivalin Lambert dhe një haker 15 vjeçar, Amara, ndaj rrezikut Kaiju.

Steven S. DeKnight
John Boyega, Scott Eastwood, Cailee Spaeny, Burn Gorman.
5.6.

9. Ready Player One

Kreatori virtual sfidon përdoruesit e Oasis për të gjetur vezën e tij të pashkëve, e që atij që e gjen ja jep krejt pasurinë.

Steven Spielberg
Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn, Lena Ëaithe.
7.5.

10. Avengers: Infinity War

The Avengers dhe aleatët e tyer duhet që të sakrifikojnë gjithçka në tentim për të mpsohtur Thanos të fuqishëm para se rrufeja e tij e shkatërrimit të shkatërrojë e t’i japë fund universit.

Anthony Russo, Joe Russo
Robert Downey Jr, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans.
8.5


Flash Lajme