I ashtuquajturi piktor, Edlir Reka u bë i njohur sa në një studio në një tjetër derisa moderatorja Rudina Magjistari deklaroi publikisht se ai është një mashtrues.

Por, historia ka vazhduar, dhe tanimë Reka është duke u prezantuar si gazetar.

I riu nga Berati shkruajti ndër të tjera se “Bypass Show në Vizion Plus më sugjeroi që të isha i infiltruari i tyre duke u treguar të tjerëve nga Instagram- i im se isha një artist me famë botërore.

E gjithë kjo sipas Rekës është bërë për të treguar se emisionet nuk verifikojnë faktet.

Por në lidhje me këtë ka reaguar edhe kryeredaktori i emisionit “Rudina” Osman Stafa i cili sqaron se emisioni “Bypass Show në Vizion Plus” ka bërë ironi me Edlir Rekën, por ky i fundit e ka bindur veten se mund të vijojë me mashtrimi ne radhës.

“E verteta e nje mashtrimi” Seria 2

Edlir Reka erdhi ne emisionin “Rudina”, si cdo i ri tjeter, per te marre promovim, per “artin” qe ai pretendonte se bente. Ne kete emision, te rinjte kane pasur gjithmone hapsire. Ka pasur nga ata qe merreshin me kenge, me pikture, me make-up, me stilim, qe kishin fituar nje konkurs kombetar apo nderkombetar. Qellimi i vetem ka qene vetem promovimi i tyre, dhenia e besimit, qe ata te mos ndaleshin.

Pjese e programit te prezantueses Rudina Magjistari, erdhi edhe Edliri. Ai u trajtua si cdo i ri tjeter. Pas emisionit nje koment i bere nga dikush ne instagramin e Rudines, nxorri zbuluar gjithe “mashtrimet” e tij. Rudina, ne respekt te shikuesit te saj, te punes se saj nder vite, te profesionalizimit, kur kishte mundesine edhe ta fshinte ate koment, fundja cdo i duhej nese e publikonte, vendosi te bente te kunderten, duke respektuar publikun dhe veten.

Aty nisi cdo gje. Rudina nga njera ane gjate gjithe kohes eshte treguar shume e kujdesshme me Edlirin. Ishte nje 20-vjecar, i cili kur erdhi per here te dyte, per te sqaruar cdo gje, ishte ne nje gjendje te renduar psikologjike. Rudina nuk e trajtoi ashtu sic duhej, si nje person qe duhet te merrte pergjegjesite per cfare kishte mashtruar, por u perpoq gjate gjithe kohes t’i thoshte qe je ne kohe per t’ia nisur nga e para dhe se e rendesishme eshte te kerkosh falje dhe te mos e besh me. Madje ne fund te emisionit ai edhe u perlot, duke i kerkuar Rudines te fshinte cdo gje nga instagrami, komente e fotografi, gje te cilen Rudina nuk e pranoi, sepse respektonte punen e saj.

Ketu filluan pastaj te flasin edhe gjithelogut e facebookut dhe instagramit, te cilet, ne vend qe te merreshin me fenomenin “mashtrim”, u moren me prezantueset e programeve. Eshte fare e thjeshte, Edlir Reka, kishte planifikuar cdo gje. Fotografite, pikturat, cmimet, etj, saqe ti, mendoje se kishe te beje me nje djalosh te ri me shume pasion dhe talent. Pastaj nuk eshte afermendsh qe te ndodhte nje gje e tille, kur s’te ka ndodhur asnjehere me pare. Aq me teper kur ky personazh tashme ishte familjarizuar me televizionin, pasi tek “Rudina” ishte dalja e disate. Ai abuzoi me deshiren e mire te njerezve te ekranit per ta promovuar ate. Cfare fitoi ne fund? Fame? Jo, ai doli perpara njerezve si nje mashtrues.

Edliri, ditet e para u duk se reflektoi, pasi fshiu cdo gje qe e lidhte ate me konkurset fiktive qe sikur ka fituar cmime nderkombetare. Madje postoi edhe nje shkrim ku thuhej: “Do ringrihem perseri…”. Por qe u fshi prap pas disa ditesh. \

Kam komunikuar keto dite edhe me miq te afert te Edlirit, te cilet disa prej tyre nuk komunikojne me me te, per shkak te njeriut mashtrus qe doli. Sepse ai kishte mashtrar edhe ata, njesoj sic tentoi ta bente publikisht.

Fteses se Bypass Shoë ne Vizion Plus, per te shpjeguar pse e ka bere gjithe kete gje, ai pergjigjet pozitivisht, per shkak se ne koke tashme kishte nje tjeter plan. Ai tha aty qe eshte gazetar i ketij emisioni. Edliri hyri ne rol menjehere, duke mos menduar i shkreti cdo gje qe kishte lene mbrapa. Dhe kishte lene shume prova per mashtrimet e tij.

Ky emision e trajton ashtu sic ben gjithmone me personazhet e tij.(Ka ne thelb ironine. Kane te drejten e tyre te intervistojne cdo person, por mendimi im eshte, se nuk duhet te ishin marre me nje person qe tashme, doli publikisht dhe kerkoi falje per mashtrimin, dhe qe kishte nevoje per psikiater, me shume sesa per nje interviste. Ashtu sic nuk duhet te kishin lejuar qe ai te abuzonte me kete menyre, sepse i bie neser qe, nje person qe kapet me 3 ton canabis, na del qe eshte gazetar i Bypass-it dhe se ne te vertete ai po provonte sa do e hante policia mashtrimin e tij, sepse ai ne dukje po trasnportonte banane.) Dhe ironise se Bypass-it, Edliri i pergjigjet sinqerisht, saqe sot ne rrjetet e tija sociale, ka filluar te besoje se eshte vertete gazetar i ketij emisioni.

Me vjen keq per te sepse vazhdon t’i bejakoma keq vetes. Kam nje thirrje per ata qe e njohin Edlirin, per familjen e tij. Cojeni ate djale tek ndonje psikiater, perpara se delirimi i tij te mos kete kufij. Ai duhet sheruar, nese vertete i duam te miren atij personi. Vete Bypass konfirmon, se thjeshte kane bere ironi me personazhin dhe me rolin e tij si “gazetar” i emisionit, sepse ai nuk eshte gje tjeter vecse nje mashtrues, i cili ka nevoje per rehabilitohet. Ai sot ka filluar te besoj se eshte nje gazetar, jo me nje piktor.”-shkruan Stafa./ I.M-Dritare.net


Flash Lajme