Kanë kaluar shumë pak ditë nga starti zyrtar i merkatos, por disa skuadra të mëdha europiane kanë bërë investime të mëdha duke rrëmbyer disa nga yjet më të kërkuar.

Real Madrid padyshim ka qenë skuadra më aktive, pasi ka arritur të shpenzojë gati 200 milionë euro me transferimit e Eden Hazard, Ferland Mendy dhe Luka Jovic.

Pas tyre qëndron Atletico që investoi 126 milionë euro vetëm për të rrëmbyer super talentin portugez, Joao Felix. Nuk qëndrojnë pas as emra të tjerë të njohur si Frenkie de Jong, Aaron Ëan-Bissaka dhe Tanguy Ndombele që kanë ndryshuar ekip.

Më poshtë po ju sjellim formacionin më të shtrenjtë nga lëvizjet në merkato deri më tani:

Jasper Cillessen –  £31m

Nga Barcelona te Valencia 

Valencia have signed Dutch international goalkeeper Jasper Cillessen from Barcelona

Aaron Wan-Bissaka – £50m

Nga Crystal Palace te Manchester United 

Manchester United spent £50m last month to bring in Aaron Wan-Bissaka from Crystal Palace

Lucas Hernandez – £68m

Nga Atletico Madrid te Bayern Munich 

Image result for lucas hernandez bayern munich

Eder Militao – £45m

Nga Porto te Real Madrid 

Ferland Mendy – £49m

Nga Lyon te Real Madrid 

Ferland Mendy touches the Real Madrid crest at his official presentation on the pitch

Rodri – £63m

Nga Atletico Madrid te Manchester City 

Midfielder Rodri poses at the Etihad Stadium after his club-record £63 transfer this week

Frenkie de Jong – £65m 

Nga Ajax te Barcelona

Frenkie de Jong was finally unveiled as a Barcelona player last week after a £65m move

Tanguy Ndombele – £65m

Nga Lyon te Tottenham Hotspur 

Tottenham broke their transfer record to buy Tanguy Ndombele for £65m from Lyon

Joao Felix – £114m

Nga Benfica te Atletico Madrid

Luka Jovic – £62m

Nga Eintracht Frankfurt te Real Madrid 

Luka Jovic points to the badge on his chest after sealing his £62m Real Madrid move in June

Eden Hazard – £150m

Nga Chelsea te Real Madrid 

Eden Hazard gives the thumbs up after finally sealing his dream move to the Bernabeu

Flash Lajme