Mbrëmje gala në Milano, më teatrin “La Scala”, ku në orën 20:30 do të zhvillohet ceremonia e ndarjes së çmimeve të “The best FIFA Football Awards 2019”. Fituesit do të shpallen pas votimit të katër kategorive: trajnerëve, kapitenëve, gazetarëve dhe tifozëve.

Pasi fitoi çmimin e lojtarit më të mirë të UEFA-s, mbrojtësi holandez i Liverpoolit mbetet favorit para Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit edhe për futbollistin më të mirë të FIFA-s. Për çmimin e trajnerit më të mirë, Jurgen Klopp (Liverpool) është favorit para Guardiolës (Manchester City) dhe Pochettinos (Tottenham). Sa u përket portierëve, Alisson i Liverpoolit duket se nuk do të ketë rivalë.

“The Best” (meshkuj)

Cristiano Ronaldo, Portugali/Juventus
Lionel Messi, Argjentinë/Barcelona
Virgil van Dijk, Hollandë/Liverpool

“The Best” (femra)

Lucy Bronze, Angli/Olympique Lyonnais Feminin
Alex Morgan, USA/Orlando Krenaria
Megan Rapinoe, USA/Reign FC

Trajneri më i mirë:

Pep Guardiola, Spanjë/Manchester City
Jurgen Klopp, Gjermani/Liverpool
Mauricio Pochettino, Argjentinë/Tottenham Hotspur

Trajnerja më e mirë

Jill Ellis, përfaqësuesja e SHBA-ve
Phil Neville, përfaqësuesja e Anglisë
Sarina Wiegman, përfaqësuesja e Holandës

Portieri më i mirë:

Alisson Becker, Brazil/Liverpool
Ederson, Brazil/Manchester City
Marc-Andre ter Stegen, Gjermani/Barcelona

Portierja më e mirë:

Christiane Endler, Kili/Paris Saint-Germain
Hedvig Lindahl, Suedi/Chelsea/VfL Wolfsburg
Sari van Veenendaal, Holandë/Arsenal/Atlético Madrid

Golat për çmimin “Puskas”:

Lionel Messi (Argjentinë): Real Betis-Barcelona (La Liga, 17 mars 2019)
Juan Fernando Quintero (Kolumbi): River Plate-Racing Club (Superliga e Argjentinës, 10 shkurt 2019)
Daniel Zsori (Hungari): Debrecen-Ferencvaros (Liga e Parë e Hungarisë, 16 shkurt 2019)

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All