Ndryshimet e vazhdueshme të klimës kanë bërë që shumë gjallesa në tokë të humbasin habitatin e tyre natyral dhe të shkojnë drejt zhdukjes. Dhe ne jemi mësuar të dëgjojmë për specie të së kaluarës të cilat dikur kanë ekzistuar por tani shkencëtarët kanë bërë një zbulim  të mrekullueshëm pasi janë ‘rikthyer’ nga vdekja afërsisht 530 specie të ndryshme.

Pranë tyre shkoi një bizon gjigant që peshon mbi 900 kilogramë, ndërsa iu vërsulej duke dashur t’i godiste, transmeton Telegrafi.

Megjithëse nuk qëlloi asnjërin prej tyre, situata mund të dilte prej kontrollit, sepse ngasësit nuk ishin profesionist dhe mund të pësonin sulme paniku, derisa shmangnin kafshën.

Flash Lajme

Më të lexuarat