Drerët në qytetin japonez të Nara po detyrohen të dalin nga habitatet e tyre në kërkim të ushqimit pasi numrat e turistëve janë zvogëluar për shkak të përhapjes së koronavirusit.

Drerët zakonisht ushqeheshin nga vizitorët në qytet që do turistët blinin copëza orizi nga shitësit vendas në parqe, raporton “indy100”, transmeton lajmi.net.

Ndërsa numri i vizitorëve zakonisht do të ishte i lartë, pandemia ka detyruar njerëzit të qëndrojnë larg, nga ana tjetër duke detyruar drerin të largohet nga rrethina e tyre e zakonshme në kërkim të ushqimit.

Imazhet e drerëve që festojnë në bar në qendër të qytetit dhe në stacionin e trenit janë ndarë nga lokale në mediat sociale, të cilët pranojnë se kurrë nuk kanë parë që krijesat të veprojnë si kjo më parë.

Raportet e lajmeve gjithashtu tregojnë se dreri i shqetësuar që endet rrugëve të qytetit ndërsa drejtuesit e shqetësuar ngadalësohen dhe përpiqen të shmangin goditjen e tyre.

Raportet kanë deklaruar se kjo lloj sjelljeje nuk duhet të jetë një shqetësim i madh për vendasit. Fondacioni i Ruajtjes së Drerëve Nara ka thënë se kjo nuk është hera e parë që dreri ka përshkuar në qendër të qytetit, por nuk ka të dhëna për të sugjeruar se sa është rritur popullsia e drerit në vitin e fundit.

Në kohën e shkrimit, Japonia ka konfirmuar më shumë se 800 raste të koronavirusit dhe 22 vdekjeve pasi virusi u raportua për herë të parë në vend në 16 janar. /Lajmi.net/


Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All