Është një liqen që shpesh merr ngjyrë rozë prej disa algave që rritet në ujë.

Ndodhet në Kazakistan, dhe me të drejtë është konsideruar si një nga liqenet më të bukura në botë.

Vizitohet nga shumë vendas dhe të huaj, të cilët së fundmi mendonin se ujërat e tij shërojnë koronavirusin.

Lajmet e para mbi efektet kuruese të kripës së ujit të liqenit, që ndodhet në lindje të kryeqytetit të Kazakistanit Nur Sultan, nisën të qarkullonin në qershor dhe në korrik, njerëzit u dyndën masivisht për të shpëtuar nga pandemia.

Disa madje merrnin baltën duke e shitur me shishe online, si ilaçi kundër Covid-19.

Kjo dyndje e turistëve ka detyruar autoritetet që ta ndalojnë hyrjen në të.

/a.r


Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All