Lajme

Colors: Purple Color

Epidemia e koronavirusit po përhapet në mënyrë të frikshme në Kosovë. Më se gjysma e personave të testuar për Covid-18 kanë rezultuar të infektuar.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike bëri të ditur se të hënën janë konfirmuar 183 raste pozitive nga 365 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe nga gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka bërë të ditur se të hënën do të udhëtojë drejt Hagës për t’u intervistuar si i ftuar nga Prokuroria Speciale.

Në një postim në Facebook ai shkruan se bashkëluftëtarët e tij dhe ai do të përballen me dinjitet dhe integritet me drejtësinë ndërkombëtare.

Zyrtarja e lartë e VV-së, Albulena Haxhiu, ka kritikuar vendosjen e masës për kufizim të lëvizjës në katër komunat veriore të Kosovës nga zëvendëskryeministri Goran Rakiq, partia e të cilit më pas tha se serbët në Kosovë zbatojnë masat e Qeverisë së Serbisë për vendimet e pandemisë.Ajo tha se Kosova është futur në senduiç nga Serbia nga shteti serb dhe Lista Serbe.

Flash Lajme

Më të lexuarat