Prestigjiozja Britanike, “The Guardian”, ka realizuar një artikull interesant për Shqipërinë dhe situatën aktuale në të cilën ndodhet. Shkrimi analizon proceset integruese të Shqipërisë, të kaluarën komuniste të vendit, si dhe mënyrën nëpërmjet së cilës bandat shqiptare janë infiltruar në politikën shqiptare.

Analiza e “The Guardian” vë në dukje se, në Shqipëri skandalet shfaqen shpesh.

Shkrimi i “The Guaridian”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, dëshiron të jetë njeriu që do të vendos vendin e tij në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, por ai po përballet me dy probleme të mëdha. Në Evropë udhëheqësit e lodhur nga zgjerimi po luajnë lojëra të vështira, të kujdesshëm ndaj pranimit të anëtarëve të rinj potencialë në kohën e rritjes së ndjenjave populiste dhe europesimiste, ndërsa në shtëpi Rama po përballet me demonstrata javore kundër sundimit të tij, nga një opozitë që është gjithashtu pro-BE, por akuzon qeverinë e tij për korrupsion dhe lidhje me krimin e organizuar dhe po kërkon zgjedhje të parakohshme. Në një intervistë në zyrën e tij në qendër të Tiranës javën e shkuar, Rama tha se për Shqipërinë, anëtarësimi në BE ishte, “përfundimisht e realizuar duke pasur mundësinë për të vendosur veten në një zonë të sigurt nga mallkimi i historisë”. Shqipëria ishte vendi i fundit në Evropë e cila hodhi poshtë sundimin komunist, në vitin 1992, pas dekadave në të cilat vendi u nënshtrua terrorit dhe izolimit nën diktaturën e Enver Hoxhës, një stalinist paranojak ballkanik. “Ne ishim Koreja e Veriut e Evropës”, tha Rama. “Ishim të izoluar nga perëndimi dhe të izoluar nga lindja. Kemi pasur regjimin mizor komunist. Për këtë ne jemi tani pro-amerikan, pro-NATO, pro-BE … Ne kemi myslimanet më pro-evropianë në botë. “Në një sondazh të vitit të kaluar, 95% e popullsisë thanë se besonin se nga anëtarësimi në BE do të përfitonte vendi. Pas rënies së komunizmit u kap një kapitalizëm i egër dhe qindra mijëra shqiptarë u nisën për në Itali dhe vende të tjera evropiane. Midis tyre ishin bandat kriminale, të cilët u përhapën në të gjithë Evropën dhe infiltruan politikën në shtëpi.

Politika e Edi Ramës

Detyra e Rama ka qenë të bindë komisionin evropian se reformat po përparojnë, megjithëse ngadalë, madje edhe si kritikët në shtëpi e akuzojnë atë për kryesimin e një sistemi të kalbur. Raporti i Komisionit Evropian muajin e kaluar tha se si Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kishin reformuar mjaftueshëm për të filluar procesin e pranimit, por vendimi përfundimtar qëndron tek udhëheqësit politikë të Evropës dhe tani duket e pamundur që një samit më vonë këtë muaj do të rezultojë në një të gjelbër të lehta. Rama ende shpreson të ndryshojë mendjet. Në mesin e liderëve evropianë, ai ka gdhendur një reputacion si një çoroditje jo-ortodokse që kur erdhi në pushtet në vitin 2013. Një shportë basketbolli zbukuron dhomën e pritjes jashtë zonës së tij të punës, ndërsa brenda zyrës vetë, muret janë të mbuluara me skica me ngjyra të ndezura që Rama bën duke punuar në tryezën e tij. Njëri prej tyre është një imazh i Alastair Campbell i tallur si heroi kombëtar shqiptar Skënderbeu, në majë të një kali me shpatë në njërën anë dhe një iPhone në tjetrën. Rama emëroi Tony Blair si frymëzimin e tij kryesor politik dhe e angazhoi Campbellin si një konsulent politik. Të dy mbeten “miq të mirë”, tha ai. Ndërsa liderët evropianë shqetësohen për optikën e brendshme politike për hapjen e negociatave të reja në një kohë kur ka pak oreks për zgjerimin, detyra e Ramës herë pas here ka qenë e padurueshme. “Mund t’ju them se Angela Merkel e mendon atë plotësisht. Ajo u rrit në një vend komunist”, tha ai. Udhëheqësit e tjerë janë më të vështirë për t’u bindur. Në një samit të BE në Sofje vitin e kaluar, Rama dhe Franca Emmanuel Macron zhvilluan një debat të tensionuar mbi orarin e pranimit. Në intervistë, Rama bëri edhe një rast pozitiv për hapjen e bisedimeve të pranimit dhe paralajmëroi se Rusia, Kina apo radikalët islamikë mund të mbushin boshllëkun nëse BE nuk i angazhon Shqipërisë, duke folur pikat që janë testuar shumë herë mbi udhëheqësit evropianë.

Erion Veliaj, kryebashkiaku i Tiranës dhe bashkëpunëtori i ngushtë i Ramës, tha se ai besonte se si Rama dhe Zoran Zaev nga kohët e fundit i riemëruar Maqedonia Veriore duhet të shpërblehen për të kryer reforma të vështira. “Unë mendoj se ata të dy janë trajtuar shumë keq. Ata morën vendime shumë të dhimbshme, rrezikuan mandatet e tyre, nganjëherë jetët e tyre”. Nuk është vetëm në Bruksel, në të cilën Rama po lundron një moment të ndërlikuar, pasi protestat javore kundër qeverisë së tij intensifikohen në shtëpi. Fundjavën e kaluar, mijëra njerëz u mblodhën në rrugën kryesore të Tiranës, në një tubim të zhurmshëm dhe të mirë organizuar, me flamuj, balona dhe fishekzjarrë. Ata të mbledhur bërtitën “Rama, ik!. “Ne kemi një kryeministër që është autoritar, arrogant dhe jo transparent”, tha Albana Vokshi, ish-deputete e Partisë Demokratike të opozitës, forca lëvizëse pas protestave. Ajo dhe deputetë të tjerë të Partisë Demokratike dolën nga parlamenti më parë këtë vit dhe po kërkojnë që Rama të japë dorëheqjen. Presidenti Ilir Meta ka bërë thirrje që zgjedhjet lokale të 30 qershorit të shtyhen, ndërsa Rama ka këmbëngulur se do të vazhdojë pa opozitën, duke thënë se ai nuk dëshiron të shpërblejë protestuesit në rrugë. Janë bërë bisedime këtë javë për të filluar një votim në parlament për të hequr presidentin, duke e zhytur vendin në një krizë të plotë kushtetuese, ashtu si debatet e pranimit në BE vijnë në kokë. Pak muaj kalon dhe shfaqet një skandal të ri që lidh ata që janë pranë pushtetit me figura kriminale. Një ish-ministër i brendshëm së shpejti pritet të dalë në gjyq për akuzat për trafik droge. Javën e kaluar, tabloidi gjerman Bild publikoi kaseta të zbuluara në të cilat dëgjohet një figurë famëkeqe e botës së krimit, duke diskutuar zgjedhjet e vitit 2017 me dy kryebashkiakë nga Partia Socialiste e Ramës. Rama nuk pranoi të thoshte nëse ai do të merrte masa ndaj kryetarëve të komunave, duke pretenduar se ata nuk mund ta kishin njohur bashkëbiseduesin e tyre ishte një figurë kriminale, pasi ai u arrestua më pas për akuza për trafik droge. Ai pranoi se Shqipëria kishte ende probleme me korrupsionin dhe krimin, por këmbënguli që qeveria e tij po merrte hapa realë për t’i luftuar ata dhe donte që ndihma e BE ta bënte këtë. I gjithë gjyqësori i është nënshtruar një procesi verifikimi, ndërsa agjencia e kufirit e BE-së Frontex ka nisur misionin e saj të parë jashtë BE-së në Shqipëri, për të ndihmuar në luftën kundër krimit ndërkufitar. Ndërkohë që mbështetja ndërkombëtare për Rama është dobësuar, pasi koha e tij në detyrë ka vazhduar për shkak të përshtypjes se lufta kundër korrupsionit është thjesht kozmetikë, pak vëzhgues neutralë besojnë se partia Demokratike është më pak e prishur nga skandalet blerëse të votave dhe lidhjet shqetësuese ndaj krimit .

Flash Lajme

Më të lexuarat