Sot, 25 të dyshuar të lidhur me një rrjet të krimit të organizuar shqiptar u arrestuan gjatë një operacioni të të kryer në Belgjikë, Spanjë, Holandë, Gjermani dhe Francë, i cili pa përfshirjen e mbi 600 oficerëve të policisë në terren.

Kjo goditje ndërkufitare pason një hetim të nisur në vitin 2017, nga Policia Vendore Belgjike “Antwerp” (Politiezone Antwerpen), në bashkëpunim me Policinë Federale Belge (Federale Politie), Gardën Civile Spanjolle (Guardia Civile), Policinë Holandeze (Politie), etj.

Policia Gjyqësore Franceze (Policia Judiciaire) dhe Zyra Federale e Policisë Kriminale Gjermane (Bundeskriminalamt), Policia e Shtetit Sachsen-Anhalt (Landespolizei Sachsen-Anhalt) dhe Grupi i Përbashkët i Hetimit të Drogave të Zyrës Shtetërore të Policisë Kriminale të Saksonisë-Anhalt dhe Zyrës Doganore e Hannover (Gemeinsame Ermittlungsgruppe Rauschgift des Landeskriminalamtes Sachsen-Anhalt und des Zollfahndungsamtes Hannover).

Hetimi i drejtuar nga Policia Lokale e Antwerp zbuloi se droga ishte duke u kontrabanduar e fshehur në kontejnerë në Belgjikë përpara se të shpërndahej më tej në të gjithë Europën duke përdorur automjete të pajisura me ndarje të sofistikuara të fshehura. I njëjti grup kriminal besohet gjithashtu se po menaxhonte plantacionet e kanabisit në Spanjë dhe Gjermani, ku ata kultivuan dhe përpunuan marijuanën, përpara se të transferohej në vendet e tjera të Evropës për shitje dhe shpërndarje të mëtejshme.

Deri më sot, ky operacion ka rezultuar në:

9 arrestime në Belgjikë, 6 arrestime në Spanjë, 3 arrestime në Holandë, 6 arrestime në Gjermani dhe një arrestim tjetër në Francë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të arrestimeve në 25;

Rreth 30 kërkime në shtëpi;

6 plantacione të marihuanës u çmontuan;

konfiskimi i 60 000 € në para, telefon celular, armë dhe municion.

Drejtuesit kryesore të pretenduar të këtij rrjeti shfaqen midis të arrestuarve në Belgjikë nga një skuadër taktike të Policisë Lokale të Antwerpit. Ky grup i krimit të organizuar me bazë klani ishte i strukturuar në mënyrë hierarkike, me degë që vepronin ndërkombëtarisht. Disa nga anëtarët e saj të arrestuar sot kanë një histori të trafikut të drogës në vende të ndryshme. Europol e mbështeti këtë hetim duke siguruar një ekspertizë të përsosur dhe një mbështetje të gjerë analize dhe lehtësuar shkëmbimin e informacionit përmes kanaleve të tij të sigurta. Një numër takimesh operacionale u organizuan nga Europol në të gjithë Europën me qëllim plotësimin e boshllëqeve hetimore në nivelin ndërkombëtar dhe koordinimin e veprimeve të njëkohshme që synojnë çmontimin e gjithë strukturës së këtij grupi kriminal.

Në ditën e veprimit, dy ekspertë të Europol u vendosën në vend në Belgjikë dhe një në Spanjë për të lejuar shkëmbimin e informacionit në kohë reale dhe kontrollet e të dhënave të mbledhura gjatë aksionit kundër bazës së të dhënave të Europol. Eurojust asistoi në ekzekutimin e Urdhrave Europianë të Hetimit dhe Letrave të Kërkesës midis palëve të përfshira.

Ky hetim është pjesë e rrjetit italian Direzione Investigativa Antimafia (DIA) Project @ON, një iniciativë për të adresuar grupet e krimit të organizuar të llojit mafioz aktiv në Europë. Projekti u nis në selinë e Europol në vitin 2018 dhe përfshin 15 shtete anëtare dhe Europol. Rrjeti @ON, me Projektin e tij të financuar nga BE-ja ONNET i cili synon të financojë aktivitetet përkatëse operative, synon grupet kriminale të strukturuara të llojit mafioz në tërësinë e tyre, sesa një ose më shumë nga aktivitetet e tyre kriminale specifike. Në kuadër të këtij projekti, tre ekspertë italianë të antimafisë u vendosën në qendrën e komandës në Belgjikë për këtë operacion të veçantë për të mbështetur operacionet e ndryshme që ndodhin në terren.

Arritjet e tilla operacionale si ato sot pasojnë angazhimin në rritje të autoriteteve europiane të zbatimit të ligjit për të trajtuar krimin e organizuar shqipfolës. Kthehu në nëntor 2019, në kuadrin e Projektit @ON, ekspertë të këtij lloji të kriminalitetit u mblodhën në Antwerp, Belgjikë, për të diskutuar se si të merren më mirë me këto klane polifonike të tipit mafioz.Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Flash Lajme

Më të lexuarat