Funerali i 16-vjecares shqiptare në Itali, Aurora Grazini, mblodhi shumë persona në Kishën San Flaviano. Shokët dhe shoqet e 16-vjeçares u betuan para trupit të saj me fjalët se: “Ne betohemi se nuk do të harrojmë kurrë.

Kjo banderolë e madhe mbuloi të gjithë arkivolin në të cilën prehej 16-vjecarja shqiptare. Hyrja e kishës ishte e mbushur me lule dhe kurora. Ai që udhëhiqte meshën mortore ishte, Don Luciano Trape. “Jeta e Aurorës iku nga Toka në Parajsë. Unë ju falënderoj për lutjet tuaja dhe praninë tuaj”, tha Don Luciano gjatë ceremonisë mortore.

Avokati i familjes së 16-vjecares

“Është e dëmshme ta shndërroni të dyshuarin në fajtor. Askush nuk mund të shndërrohet në një ekzekutues kur ende nuk e dimë se çfarë ndodhi”, nënvizoi avokati Giuseppe Picchiarelli, avokat i familjes së gjashtëmbëdhjetë vjeçares që vdiq në Montefiascone. Avokati iu përgjigj gazetarëve në fund të funeralit në kishën e San Flaviano. Duke theksuar se “ne jemi në një fazë embrionale ku nuk ka përgjegjës”, citon media italiane, “Leggio.it”.

Investigimi për vdekjen e 16-vjecares

Vajza një ditë para vdekjes së saj kishte shkuar në dhomën e urgjencës së spitalit Viterbo, sepse vuante nga ankthi. Për vdekjen e saj tashmë ka një të dyshuar, doktori i urgjencës në spitalin Belcolle në Viterbo, i cili mori përsipër vizitën e vajzës kur ajo shkoi në dhomën e urgjencës për t’u shëruar, por vdiq ditën tjetër. Akuza ndaj tij është vrasje.

Autopsia

Autopsia u zhvillua dje pasdite dhe ishte komplekse dhe e gjatë. Rezultatet e caktuara nuk janë të menjëhershme, kjo për faktin se prokurori bëri më shumë se një pyetje për të përcaktuar shkaqet e vdekjes së vajzës. Në veçanti, ekspertët duhet të kuptojnë nëse Aurora ishte prekur, për shembull nga një patologji e mundshme që nuk u diagnostikua kurrë dhe cili mund të ishte shkaku i vdekjes për vajzën e re.

Një hipotezë tjetër që duhet të verifikohet është nëse 15 pika qetësuese të marra nga Aurora në dhomën e urgjencës mund të kishin kompromentuar shëndetin e saj, e cila nuk u diagnostikua asnjëherë, dhe për këtë arsye të injorohet nga mjeku i spitalit, duke e çuar vajzën e re drejt vdekjes. Për shembull një reaksion alergjik vdekjeprurës. Të gjitha ekzaminimet kërkojnë kohë dhe prandaj, Prokuroria nuk ka një rezultat përfundimtar në lidhje me rezultatin e autopsisë.

Një intervistë me një specialist ishte planifikuar për dje. Autopsia gjithashtu do të shoqërohet me teste toksikologjike për të konstatuar mundësinë që Aurora mund të ketë gëlltitur një substancë vdekjeprurëse. Rrethanat që të afërmit e përjashtojnë: “që nga kthimi nga spitali ne nuk e kemi lënë kurrë atë”, thonë ata. Ditët e fundit, hetuesit kanë realizuar edhe raportin e dhomës së urgjencës.

Karabinierët dëgjuan dhe familjarët që ishin me Aurorën në orët e fundit para vdekjes dhe mblodhën dokumente mjekësore për vajzën gjithashtu nga mjeku i familjes. Pas vdekjes, Rajoni i Lazio-s ka filluar një kontroll klinik, për të verifikuar korrektësinë e procedurës së kryer që nga marrja e pacientit dhe deri në largimin e saj. Ministri Speranza ka vendosur të dërgojë inspektorë në spitalin Belcolle.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Flash Lajme

Më të lexuarat