Franca të enjten (21 maj) i bëri thirrje Bashkimit Europian të pezullojë rregullat e saj të rrepta buxhetore për shtetet anëtare për këtë vit dhe vitin e ardhshëm për shkak të ekonomive të goditura që vendet kanë marrë gjatë pandemisë së koronavirusit.

“Asgjë nuk do të ishte më keq sesa të rindizni ekonominë ndërsa vendosni frenat për shpenzimet publike”, i tha gazeta Le Figaro, Ministri Francez i Financave, Bruno Le Maire.

“Ky është gabimi që kemi bërë në vitin 2009”, shtoi ai, duke iu referuar pasojave të krizës financiare të vitit 2008.

“Shpresojmë që rregullat e paktit të stabilitetit të pezullohen për vitin 2020 dhe gjithashtu për vitin 2021”, tha Le Maire. Sipas rregullave të Bashkimit Europian, vendet anëtare kapin deficitet e buxhetit të tyre në 3% të PBB-së, dhe mbajnë një raport borxhi-PBB jo më shumë se 60%.

Në fillim të kësaj jave, kreu i Bankës Qendrore Europiane, Christine Lagarde tha se kriza e koronavirusit do të ishte një rast i mirë për të modernizuar Paktin e Stabilitetit dhe Rritjes së BE-së, udhëzimet e tij thelbësore të politikës ekonomike që përcaktojnë rregullat e buxhetit.

Pakti është pezulluar në mënyrë efektive nga kriza, me Brukselin duke rënë dakord të lejojë 27 anëtarët të shkojnë përtej kufijve të tillë të shpenzimeve dhe të huamarrjes ndërsa përpiqen të bëjnë ekonomitë e tyre të grihen përsëri.

“Unë mendoj se kushtet e Paktit të Stabilitetit dhe Rritjes duhet të rishikohen dhe thjeshtëzohen para se të vendosen përsëri kur të kemi dalë nga kjo krizë”, tha Lagarde të hënën.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Flash Lajme

Më të lexuarat