EUROPOL publikon pamjet: Si e kontrollonin shqiptarët trafikun e kokainës dhe pastrimin e parave

Agjencia e Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit (EUROPOL) në një njoftim zyrtar, ka publikuar videon e operacioni “Los Blancos”, ndërsa e ka cilësuar rrjetin ndërkombëtar të trafikut të kokainës si një model të sofistikuar biznesi.

Një operacion i pashembullt ndërkombëtar që përfshin autoritetet gjyqësore dhe të zbatimit të ligjit në 10 vende ka rezultuar shkatërrimin e plotë të grupit kriminal-KOMPANIA BELLO ’shqipfolëse, një nga rrjetet më aktive të trafikut të kokainës në Evropë.

Në orët e para të 15 shtatorit, qindra oficerë policie, përfshirë ekipet speciale të ndërhyrjes dhe në bashkëpunim të ngushtë me prokurorët dhe oficerët e hetimit, me mbështetjen e Europol dhe Eurojust, u kryen sulme të koordinuara kundër anëtarëve të kësaj sindikate kriminale tepër profesionale.

Si rezultat i këtij veprimi të përbashkët, 20 persona u arrestuan në Itali (5), Hollandë (2), Gjermani (2), Greqi (2), Rumani (1), Hungari (1), Spanjë (1), Shqipëri (5) dhe Emirati i Dubait (1). Të dyshuarit janë vendosur në paraburgim për trafik ndërkombëtar të substancave narkotike, mbajtje dhe shpërndarje të paligjshme të drogës dhe sulmeve brutale, përfshirë vrasjen. Këto arrestime ndjekin ato të 84 anëtarëve të tjerë të këtij grupi kriminal në fillim të hetimeve në Itali, Ekuador, Hollandë, Mbretëri e Bashkuar, Zvicër dhe Gjermani.

Ky spastrim ndërkombëtar ndjek një hetim të ndërlikuar 5-vjeçar të udhëhequr nga Policia e Shtetit Italian nën drejtimin e Prokurorisë Publike të Firences. Ai konsiderohet si më i madhi i këtij lloji ndonjëherë kundër krimit të organizuar shqipfolës. Rreth 4 ton kokainë dhe mbi 5.5 milion € janë kapur gjatë këtij hetimi.

Për vite me radhë, importuesit ndërkombëtarë të kokainës punuan veçmas nga shitësit me shumicë dhe bandat që shpërndanin drogën në rrugë. Në këtë rast, rrjeti shqipfolës nën hetim hodhi poshtë të gjithë modelin dhe kontrolloi të gjithë zinxhirin, nga rregullimi i dërgesave të mëdha direkt nga Amerika e Jugut deri te shpërndarja në të gjithë Evropën.

Duke përdorur mjete të sofistikuara të koduara të komunikimit, kreu i organizatës – një shtetas shqiptar 40-vjeçar me qendër në Ekuador – negocioi drejtpërdrejt me kartelet e drogës në Amerikën e Jugut, organizoi dërgesa të mëdha kokaine në portet kryesore të Evropës dhe, me ndihmën e bashkëpunëtorëve të vendosur në Italia, Holanda dhe Shqipëria, organizuan shpërndarjen në të gjithë Evropën. Kokaina ishte kontrabanduar përtej kufijve evropianë të fshehur në automjete të pajisura me ndarje të fshehura të sofistikuara.

Kriminelët pastruan të ardhurat e tyre duke përdorur një sistem nëntokësor të remitancave me origjinë kineze, i njohur si sistemi fei ch’ien. Njerëzit që përdorin fei ch’ien depozitojnë një shumë në një ‘agjenci’ rrjeti në një vend. Një operator tjetër tërheq shumën ekuivalente diku tjetër në botë dhe ia kalon marrësit të synuar. Duke mos lënë asnjë gjurmë të dëshmive treguese për hetuesit e zbatimit të ligjit, rrjeti besohet të ketë pastruar miliona euro përmes këtij sistemi.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All