Parlamenti nuk e pret opinionin e Komisionit të Venecias, rrëzon dekretin e Metës për Kodin Zgjedhor

Parlamenti ka votuar për rrëzimin e dekretit të presidentit Meta për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Ky veprim i Kuvendit ishte paralajmëruar prej ditësh nga ana e kryeministrit Rama, i cili refuzoi që të priste opinionin e Komisionit të Venecias për ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Në këtë mënyrë Kodi Zgjedhor do të hyjë në fuqi pa ndryshimet e kërkuara nga presidenti, duke hequr mundësinë që partitë politike të mund të garojnë në koalicionet klasike, siç është bërë në zgjedhjet e mëparshme parlamentare në vendin tonë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All