Nga Mentor Hoxha, Paris

Mentor Hoxha
Paraditja e sotme në Francë u përgjak nga terroristët, të cilët vranë tre persona të pafajshëm. Një sulm me thikë ndodhi rreth bazilikës Notre-Dame de l’Assomption në Nisë rreth orës 9 të mëngjesit.

Tre persona vdiqën, një burrë dhe dy gra, sipas burimeve të policisë. Gruaja e parë u ther brenda Bazilikës së Zojës së Fjetjes. Autori i krimit u përpoq t’i presë kokën. I dyti, një burrë, u godit me thikë për vdekje. Ai ishte sakristani i bazilikës, një laik i moshës rreth 45 vjeç, tha Canon Philippe Asso për Agence France-Presse. Viktima e tretë, një grua, u plagos rëndë, ajo më pas u strehua në një kafene përballë ndërtesës, ku vdiq disa minuta më vonë.
Policia kombëtare dhe policia bashkiake ndërhynë menjëherë dhe autori i dyshuar u arrestua. Në Avignon, një burrë që kërcënoi kalimtarët me një pistoletë u qëllua për vdekje nga policia. Oficerët i kërkuan të hidhte armën, por ai nuk përmbahet dhe ata e gjuajnë atë me një lëshues të plumbave mbrojtës (LBD 40). Autori i dyshuar i sulmit bërtiti në mënyrë të përsëritur “Allahu akbar” (“Zoti është i madh”) jashtë kishës, sipas burimeve të policisë në Le Monde, ndërsa u largua nga kasha. Prokuroria Kombëtare Kundër Terrorizmit (PNAT) ka hapur një hetim për “vrasje” dhe “atentat në tentativë”. Asnjë shërbim nuk po festohej në kohën e sulmit, por dyert e kësaj bazilike të hapen rreth orës 8 të mëngjesit. “Njerëzit hyjnë dhe luten në çdo kohë,”- i tha Canon Philippe Asso AFP-së. Ai gjithashtu konfirmoi se midis viktimave është sakristani i bazilikës, një laik i moshës rreth 45 vjeç. Në vitin 2016 u vranë në Nisë 86 persona.
Sipas informacionit tonë, policia ndërhyri dy herë sot në mëngjes edhe në Lyon. Në orën 11 të mëngjesit, një individ, padyshim i paekuilibruar i armatosur me një thikë 30 cm, doli në rrugë duke bërtitur qëllimin e tij për të marrë masa. Ai u mposht shpejt. Arrestimi i dytë shqetëson më shumë policinë. Arrestimi i tij u bë në rue Victor-Hugo, në lagjen e 2-të të Lionit, pranë stacionit Perrache.

SULMI BARBAR SHKAKTON REAGIME BRENDA DHE JASHTË FRANCËS

Sulmi i sotëm terrorist në Nisë, shkaktoi shumë reagime kombëtare dhe ndërkombëtare. Analistët thonë se është shumë herët në këtë fazë, për të vendosur një lidhje, por ky sulm me të vërtetë ndodh në një kontekst veçanërisht të tensionuar, dy javë pas vrasjes së Profesor Samuel Paty, në Conflans-Sainte-Honorine, si në Francë ashtu edhe jashtë saj. Si një kujtesë, një pjesë e botës myslimane ka shprehur, në ditët e fundit zemërimin e saj pasi Emmanuel Macron mbrojti lirinë e karikaturave gjatë homazhit kombëtar për profesorin e vrarë në sulmin e 16 tetorit për shfaqjen e karikaturave të Profetit Muhamed në klasë. Sipas disa burimeve policore në Agence France-Presse (AFP), “të gjitha rrugët janë duke u konsideruar, por për momentin ne nuk jemi islamik në natyrë”.
Kryeministri francez, Jean Castex e quajti sulmin “një akt sa frikacak aq edhe barbar”. Kreu i shtetit, Emmanuel Macron vizitoi bazilikën Notre-Dame në Nisë i shoqëruar nga Ministri i Brendshëm, Gérald Darmanin, nga Ministri i Drejtësisë, Eric Dupond-Moretti, nga prokurori i Prokurorisë Kombëtare të Antiterrorizmit, Jean-François Ricard, (PNAT) dhe nga Jean-François Ricard dhe Eric de Moulins-Beaufort, Presidentë të Konferencës së Ipeshkvijve Francezë. Presidenti i Republikës diskutoi me forcat e sigurisë dhe shërbimet e urgjencës të mobilizuara në vend. Ai takoi kryetarin e bashkisë së Nicës, Christian Estrosi, si dhe deputetët Cédric Roussel dhe Eric Ciotti.
Lajmi për sulmin në Nisë, i cili la tre të vdekur, erdhi, ndërsa ligjvënësit po debatonin për njoftimet e Emmanuel Macron mbi krizën shëndetësore. Ndërsa Kryeministri, Jean Castex, mban fjalimin e tij në Asamblenë Kombëtare mbi masat e reja sanitare kundër Covid-19, që u paralajmëruan dje nga Presidenti, ai mëson mbi sulmin. Presidenti i Asamblesë Kombëtare, Richard Ferrand tha: “Ne sapo kemi mësuar se një sulm i gravitetit ekstrem ndodhi në Nisë. Unë ju kërkoj në këto rrethana tragjike të mbani një minutë heshtje në solidaritet me viktimat. Për sulmin reagoi në një deklaratë edhe zëdhënësi i Vatikanit, Matteo Bruni, duke specifikuar se Papa Françesku“ lutet për viktimat dhe marrëdhëniet e tyre të ngushta”. Ai tha se “terrorizmi dhe dhuna nuk mund të pranohen kurrë”. “Nga ana e tij, deputeti i LR për Alpes-Maritimes Eric Ciotti beson se” për herë të parë që nga Pushtimi, Franca nuk është më e lirë. Vendi ynë është në luftë, ne jemi në luftë ”. Në Salle des Quatre-Colonnes ku deputetët takohen me shtypin, presidentja e Rally National, Marine Le Pen, përsëriti argumentin e saj të ditëve të fundit: “Unë nuk e di se sa sulme do të duhen nga qeveria për të bëhemi të vetëdijshëm se ne duhet të miratojmë legjislacionin e luftës për t’iu përgjigjur luftës që po bëhet kundër nesh.”
Sulmi dhe këto fjalime zhvillohen në një kontekst veçanërisht të tensionuar dy javë pas vrasjes së Profesor Samuel Paty në Conflans-Sainte-Honorine, si në Francë ashtu edhe në atë ndërkombëtar.
Udhëheqësi i “rebelëve”, Jean-Luc Mélenchon, shprehu frikën e tij dhe “solidaritetin e tij të plotë me katolikët e Francës”: “Ne jemi shumë të tronditur, për shumë arsye, vendi, besimi katolik, akumulimi i ngjarjeve të tmerrshme të cilat na shqetësojnë të gjithëve dhe na bëjnë të pyesim se cila do të jetë jeta jonë kolektive nesër. ”
Nga ana e shumicës, i deleguari i përgjithshëm i La République en Marche (LRM), Stanislas Guerini, shkroi: “Ne nuk do të bëjmë kompromis, ne do të formojmë një njësi, do të bëhemi një Komb.” “Graviteti ekstrem i situatës kërkon vendime të forta, të menjëhershme dhe të pakthyeshme,” -shkroi ish presidenti Sarkozy në Tëitter. “Franca duhet të tregojë vendosmëri e palëkundur dhe qetësi të madhe në mënyrë që të mos bie në grackën në të cilën armiqtë e demokracisë duan të na joshin.” “Edhe një herë, Nice është goditur nga barbaria, përsëri Franca sulmohet nga terrorizmi. Demokracia është arma jonë, ajo do të jetë gjithmonë më e forta kundër armiqve të saj, ”-shkroi gjithashtu z. Hollande në Tëitter.
Konferenca e Ipeshkvijve të Francës (CEF) e cilësoi si një veprim “të papërshkrueshëm. “Ne jemi të prekur, shumë të prekur dhe në një lloj mahnitjeje për këtë lloj akti të papërshkrueshëm,” i tha Agjencia France-Presse (AFP) Ati Hugues de Ëoillemont, zëdhënësi i CEF. “Ekziston një urgjencë për të luftuar këtë gangrenë që është terrorizëm, në të njëjtën mënyrë si ka një urgjencë për të ngritur konkretisht një vëllazëri në vendin tonë”, -shtoi ai. CEF njoftoi se zilja e vdekjes – zilja për të vdekurit – do të binte në kisha në të gjithë Francën në 3 pasdite të enjten, në shenjë nderimi për viktimat e sulmit. “Peshkopët do të thirren në dioqezat e tyre kudo që të jetë e mundur, kjo zile e të ndjerit në 3 pasdite, koha e vdekjes së Krishtit, kohë simbolike,” njoftoi një zëdhënës i CEF.
Sulmi në Nisë u dënua ashpër edhe nga Turqia. “Ne dënojmë me forcë sulmin që u krye sot brenda kishës Notre-Dame në Nisë dhe u shprehim ngushëllimet tona të afërmve të viktimave”, reagoi Ministria e Jashtme Turke në një njoftim për shtyp, duke lënë mënjanë tensionet e forta midis Ankarasë dhe Parisit. “Është e qartë se ata që kanë kryer një sulm kaq të egër në një vend të shenjtë adhurimi nuk mund të frymëzohen nga asnjë vlerë fetare, njerëzore ose morale”, shtoi ministria, duke shprehur “solidaritetin e saj me popullin francez përballë terrorizmit dhe dhunës”.
Edhe Këshilli Francez për Adhurimin Mysliman e dënon sulmin e sotëm. “Unë dënoj me forcë sulmin terrorist të ndodhur pranë bazilikës Notre-Dame në Nisë. Në shenjë zie dhe solidariteti me viktimat dhe të afërmit e tyre, unë u bëj thirrje myslimanëve të Francës të anulojnë të gjitha festimet të festës së Mevlidit, e cila në Islam përkujton lindjen e Profetit Muhamed”, -tha CFCM në një deklaratë.

Kryeministri ngre planin vigipirate në nivelin “sulm emergjent” kudo në Francë

Pas sulmit në Nisë, Ministri i Brendshëm, Gérald Darmanin, vendosi menjëherë një forcim të mbikëqyrjes së vendeve të adhurimit dhe varrezave. Ai u drejtoi një telegram të gjithë prefektëve të zonës së mbrojtjes, prefektit të policisë së Parisit, prefektit të policisë Bouches-du-Rhône, si dhe drejtorëve të përgjithshëm të policisë kombëtare, xhandarmërisë kombëtare dhe sigurisë së brendshme. Personeli i operacionit “Sentinel” dhe forcat e policisë bashkiake gjithashtu mund të mobilizohen.
Kryeministri francez, Jean Castex, njoftoi sot para Asamblesë Kombëtare Kryeministri Jean Castex se plani Vigipirate shkoi në nivelin e “sulmit emergjent” në të gjithë territorin , duke specifikuar se Këshilli i Mbrojtjes do të mblidhet nesër në mëngjes.

Flash Lajme

Më të lexuarat