“Dua të vdes, të vras veten”/ Nëna zbulon përdhunimin e së bijës nga babai shqiptar

Ajo kurrë nuk e quajti atë “baba” dhe konfirmoi të gjitha akuzat kundër personit: “Ai më përdhunoi, ai e bëri atë për një vit të tërë”.

Sot, e mërkurë 13 Janar, ndodhi ngjarja në rastin e vajzës 14-vjeçare, e cila jeton në një qytet në brendësi të Treviso, e cila akuzon babanë e saj për përdhunimin e saj.

Historia daton nga vera e kaluar dhe zhvillohet në një mjedis familjar të përbërë nga qytetarë shqiptarë. Nëna e vajzës, e cila më pas paraqiti ankesën që çoi në procedurat e vazhdueshme, që nga vitet e para të martesës – e cila u festua në vendin e tyre – është viktimë e keqtrajtimit. Abuzimi dhe dhuna ndaj nënës së viktimës nga i dyshuari, i cili është 46 vjeç, vazhdon derisa, e rraskapitur, ajo vendos t’i besojë vajzës së saj. “Unë dua të vdes, po … Do të vras ​​veten”, thotë ajo e dëshpëruar. Vajza i jep asaj një përgjigje të habitshme: “A nuk do të doja ta lija veten vetëm me atë?”

Gruaja më pas vendos të hetojë dhe zbulon të vërtetën e tmerrshme. Të shtunën, kur burri është në shtëpi vetëm me fëmijët e tij, dhuna që do të shkaktojë gjithmonë mbaron me të njëjtat fjalë: “Mos thuaj asgjë, përndryshe je në telashe”. Nëna, e cila nuk e ka raportuar kurrë burrin e saj për keqtrajtimin e pësuar, vendos të shkojë dhe të paraqesë një ankesë. Burri largohet menjëherë nga shtëpia, por në atë moment familja nuk ka me çfarë të jetojë. Gjykatësi më pas urdhëron një shumë ndaj gruas dhe fëmijëve të tij, e cila mbahet direkt nga punëdhënësi dhe u paguhet anëtarëve të familjes”.

14-vjeçarja, depozitimi i së cilës ndërpritet shpesh nga lotët, tha se babai i saj ishte veçanërisht xheloz për të. “Nuk mund të shihja askënd – raportoi ai – dhe nëse e shihja, ai më mbushte me fyerje. Dhe nëna ime dhe unë ishim “të sajat”, pa kushte. Unë nuk kam folur më parë sepse ai më kërcënoi”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All