10 shenja që tregojnë se duhet të filloni të pini më shumë ujë urgjentisht

Kur trupi juaj ka nevojë për energjinë që merrni nga ushqimi, ju e kuptoni nga sinjalet që ju dërgon stomaku, por kur keni mungesë lëngjesh në trup, është pak më e vështirë se kaq.

Dhe dehidratimi mund të jetë aq i rrezikshëm, sa të përbëjë kërcënim për jetën tuaj. Më poshtë po ju rendisim 10 shenja që nënkuptojnë se duhet të filloni të pini më shumë ujë, ndryshe do të jeni në telashe.

 1. Jeni shumë të etur
  Kjo është shenja e parë dhe më e kuptueshmja. Nëse jeni të dehidratuar, keni etje. Ky është momenti që ju vraponi drejt burimit më të afërt të ujit dhe rrëkëlleni lëngun magjik derisa vini në vete.
 2. Çuditërisht ju pritet oreksi
  Sipas ekspertëve, dehidratimi mund të shkaktojë të përziera dhe një gjendje jo të mirë shëndetësore, që ju largon dëshirën për të ngrënë ushqime që në një rast tjetër do t’i hanit. Prandaj nëse nuk ndiheni të uritur në një ditë të nxehtë vere, provoni të pini një gotë ujë, pastaj do të shihni që ushqimi juaj do të duket shumë më tërheqës.
 3. Jeni shumë të lodhur
  Kur trupi juaj ka sasi të vogla uji, truri e ndjen dhe ju thotë të qetësoheni, kështu parandaloni rrezikun e humbjes së mëtejshme nëpërmjet funksioneve të trupit, siç është djerësitja.
 4. Po ju plas koka
  Nuk është ende e qartë pse dehidratimi mund të shkaktojë dhimbje koke, por të gjithë sistemet e trupit, përfshirë trurin, nervat dhe sinuset, që shkaktojnë dhimbjen e kokës, mbështeten në balancat e ujit në trup për të funksionuar mirë.
 5. Keni harruar kur urinuat për herë të fundit
  Kur nuk pini ujë, nuk shkoni në banjë. Nëse pini ujë në sasinë e rekomanduar, duhet të shkoni në banjë çdo 3-4 orë.
 6. Urina është në ngjyrë të verdhë të errët
  Kur jeni të dehidratuar, veshkat përpiqen të bëjnë funksionin e tyre pa harxhuar shumë ujë. Kjo sjell urinën shumë të përqëndruar që duket më e errët se zakonisht dhe mban aromë të çuditshme.
 7. Keni probleme me diarrenë
  Diarreja shoqërohet me humbje lëngjes në trup, ndaj shpesh mund edhe të bëshet shkak i dehidratimi. Por shpesh edhe e shoqëron.
 8. Nuk dilni dot jashtë
  Kur jeni të dehidratuar, zorra funksionon me ngadalësi, duke shkatuar fryrjen dhe kapsllëkun.
 9. Dukeni të lodhur në fytyrë
  Kur trupi ka mungesë lëngjes, nuk e reflekton vetëm në brendësi, por edhe në lëkurë. Nëse dukeni më të lodhur dhe më të vrazhdë se zakonisht në fytyrë, rimendojeni të pini ca gota ujë më shumë. Kështu shmangni edhe rrudhat.
 10. Nuk keni nerva për asgjë
  Nëse keni marrje mendsh, ndiheni të rrituar ose konfuzë, kjo mund të ketë lidhje me mungesën e ujit në trupin tuaj. Dehidratimi çon në uljen e presionit të gjakut, dhe si rrjedhojë shkon më pak gjak dhe oksigjen në tru. Kjo mund të sjellë problemet me gjendjen mendore.
 • WhatsApp
 • Tweet
 • Shtype
Loading...

Postime të lidhuraBallinë

Flash Lajme

Më të lexuarat