Kjo është thënë nga Shiral Lakthilaka, këshilltar i presidentit të Shri Lanka për CNN.

Disa zyrtarë shtetërorë kanë emëruar ekstremistin radikal Zahran Hashim si personin kryesor në organizimin e sulmeve terroriste të Pashkës sipas kalendarit gregorian.

Lakthilaka, këshilltar i presidentit Maithripala Sirisena, tha për CNN se ata shkatërruan të gjithë rrjetin terrorist, ndërsa zyrtarë të tjerë paralajmëruan se disa të dyshuar ishin ende të lirë.

"Gjëja më e rëndësishme është të hulumtohet se si erdhi ky nivel radikalizimi," tha Lakthilaka.

Presidenti i Shri Lankës Maitripala Sirisena ka kërkuar dorëheqjen e sekretarit të Mbrojtjes dhe shefit të policisë kombëtare për dështim për të raportuar për sulmet.

Zyra e presidentit Sirisena tha se presidenti kishte kërkuar dorëheqjen e tij sot, njoftoi AP.

Tani për tani, nuk dihet se kush do t'i zëvendësojë ata, shkruan agjencia.


Sirisena tha dje se ai priste që forcat mbrojtëse të vendit të zëvendësoheshin në 24 orët e ardhshme pasi nuk arritën të parandalonin bombardimet vetëvrasëse pavarësisht faktit se ata kishin informacion se sulmet do të ndodhnin.

Shërbimet e sigurimit të Shri Lankës morën, para aktit terrorist, disa paralajmërime për një sulm të mundshëm, duke përfshirë një letër dërguar kryeinspektorit të policisë, por nuk morën masa paraprake dhe mbrojtje të rëndësishme.

Në shpërthimet vetëvrasëse, në hotele dhe kisha në Shri Lanka, sipas të dhënave të fundit, 359 njerëz u vranë dhe mbi 500 të tjerë u plagosën.

Burimet e afërta me shërbimet e sigurisë në Britaninë e Madhe sot i thanë CNN-it se një nga bombarduesit vetëvrasës në Shri Lanka, Abdul Latif Jamal Mohamed, dhe se ai studioi në juglindje të Anglisë nga 2006 në 2007.

Ambasadorja amerikane në Shri Lanka, Alena Teplic, më herët tha se SHBA nuk dërguan informata informative në vendin e Azisë Jugore përpara Pashkës Katolike rreth sulmeve vetëvrasëse.

Rezultatet paraprake të hetimit tregojnë se sulmet vetëvrasëse në kisha dhe hotele për Pashkë u kryen si hakmarrje për sulmin ndaj xhamive në Zelandën e Re, tha dje ministri i Mbrojtjes i Shri Lanka, duke shtuar se dy organizata islamike lokale janë përgjegjëse për informacionin që ata kanë për sulmin.

Loading...


Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All