VV bën homazhe

VV bën homazhe

Një delegacion i Lëvizjes Vetëvendosje ka bërë homazhe në nderim të 20 vjetorit të Epopesë së Çabratit.

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se luftëtarët e lirisë kishin ndërgjegje të lartë njerëzore e përgjegjësi të thellë kombëtare.

“Luftëtarët e lirisë kishin ndërgjegje të lartë njerëzore, kishin përgjegjësi të thellë kombëtare dhe pikërisht nga këto dy karakteristika të tyre vinte edhe heroizmi, guximi e trimëria e pashoq”, ka deklaruar Kurti.

betejën e Çabratit që ishte zhvilluar më 7, 8 dhe 9 maj 1999, ishin flijuar dhjetëra dëshmorë e martirë të kombit. Në këtë betejë kishin vdekur 7 dëshmorë dhe 41 civilë. Po ashtu, ishin rrëmbyer dhe zhdukur 43 qytetarë të kësaj lagjeje.

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All