Ju ndoshta nuk e dini, por mungesa e seksit ndikon negativisht në shëndetin tuaj seksual. Çdo njeri ka një orë seksuale dhe ka një limit kohor deri kur mund të qëndrojë pa marrëdhënie seksuale.

Që 2 javët e para të mungesës së seksit shfaqen efektet e para anësore, si ankthi dhe mungesa e vetëbesimit. Sa më shumë kohë të qëndroni pa seks aq më shumë probleme shëndetësore do të keni.

Seksi i rregullt njihet për vetitë e tij pozitive, prandaj është mirë të mos e shmangni edhe nëse ju ka humbur pasioni fillestar. Mungesa e një jete seksuale të rregullt shkakton efekte anësore si reaksione dhe mund të çojë në irritim, zemërim dhe stres. Muskujt e vaginës shtendosen dhe për t’i mbajtur në mënyrë sa më të mirë duhen raportet seksuale në mënyrë periodike.

Femrat që nuk kryejnë marrëdhënie rregullisht janë të prirura të kenë akne. Te meshkujt mungesa e seksit shton rrezikun e kancerit të prostatës. Seksi i rregullt rregullon pagjumësinë te femrat, pasi gjatë orgazmës çlirohet hormoni oksitocinë i cili vepron si qetësues./K.C/dritare.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP


Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All