Një letër që aktorja Edith Gonzales i shkroi të bijës, në ditëlindjen e saj, ndërkohë që vetë luftonte me kancerin në vezore, po bën xhiron e rrjetit orët e fundit, pas vdekjes së Gonzales.

Një ditë mora vesh lajmin për ardhjen tënde, po dominoje trupin tim, po e transformoje. Po ndjeja rritjen tënde. Ardhja jote ishte e fortë, delikate, e shumëpritur, e bukur.

Ti më bëre nënë. Unë munda të mbaja në krahët e mi një qënie që më zgjoi thellësisht ndjenjat e mëmësisë. Pak nga pak më mësove se prindërit mund të jenë një guidë në detin e gjerë që është jeta.

Ky det që kaq shumë e do dhe në të cilën të është dashur të përballesh me valë të ka bërë të dalësh dhe më inteligjente. Jo e dashur, jeta nuk është e thjeshtë por është e bukur. Ti ke një zemër të madhe, inteligjencë dhe shpirt bujar. Jam aq e plotësuar me ty, aq krenare kur shikoj si rritesh dhe kthehesh në guximtare dhe krijon një identitet tëndin të adhurueshëm, të gjallë, të fortë dhe të përkushtuar.

Constanza, Constanza ime, vogëlushja ime, qielli im, zemra ime, gjithçka e imja.

Je vajza ime e bukur, vetëm të them faleminderit që më dhe mundësinë të jem nëna jote, të shikoj ëndrrat e tua dhe të shikoj tek ty mrekullinë e jetës. Gjithmonë do të jemi të kapura përdore, pasi në fund të gjithë jemi pluhuri i yjeve. Gëzuar ditëlindjen! Të dua vogëlushe’./ I.M-Tiranapost


Flash Lajme

Më të lexuarat