Sot, princi Uilliam dhe gruaja e tij, Kate Middleton vizituan Bumburet në rajonin Chitral të maleve Hindu Kush. Duka dhe Dukesha e Kembrixhit panë shfaqjet që u organizuan enkas për ta dhe mësuan më shumë për kulturën e këtij populli.

Banorët i treguan çiftit disa demonstrime, sesi ata bartnin trupa të pajetë mbi lumë dhe u takuan me të mbijetuarit e përmbytjeve masive të shkaktuara nga shkrirja e akullnajave.

Kate dhe Uilliam vizituan banorët e Bumburet, komuniteti i të cilëve u shkatërrua gjatë përmbytjeve të 2015-ës. Ndërtesat dhe tokat bujqësore në luginë u shkatërruan nga prurjet, gurët e mëdhenj  dhe rrëshqitja e dherave.dardania.com

Foto 1 nga 23


Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All