Në Shqipëri, edhe nëse nuk ke një zë mahnitës, por ke pak para dhe dëshirë për të qenë këngëtar, bëhesh shumë thjeshtë. Kohët e fundit, tregu i muzkës ka ndryshuar goxha.

I njëjti refren, me dy fjalë, e njëjta melodi, rrallë herë dëgjon një këngë që të jetë muzikë e mirë për veshët e shpirtin.

Por edhe pse në treg kanë hyrë qindra këngëtarë të rinj, nuk harrohen kollaj ata të vjetrit, që edhe pse nuk janë më të pranishëm sot, kanë lënë si trashëgimi këngët e e tyre.

Ja disa nga këngëtarët, që nuk janë më të pranishëm, në muzikën shqiptare.

Zanfina Ismaili

Këngëtarja nga Kosova, Zanfina Ismaili, nuk është më tregun e muzikës prej kohësh. Por nuk mund të harrohen hitet e saj, ndër më të pëlqyerat,  kënga pjesëmarrëse në Top Fest, “Ti s’do t’ia dish për mua”

Erion Korini

“Kush ka faj” bashkëpunimi mes Erion Korinit dhe Greta Koçit, ka pushtuar tregun e muzikës në 2012. Ndonëse kanë kaluar kaq shumë vite, kjo këngë i ka rezistuar kohës dhe mbetet ndër më të pëlqyerat . Erion Korini, tashmë i është dedikuar gazetarisë.

Leonora Poloska

Këngëtarja kosovare, Leonora Poloska, prej shumë kohësh është shkëputur nga muzika. Por ne e kujtojmë me hitin e saj, “Do të digjesh”.

Mirsa Kërceli

Mirsa Kërceli, me këngën “Buzë mbi buzë” bëri nanim në vitin 2012. Që nga kjo periudhë, Mirsa nuk është më pjesë e muzikës.

Luan Arani

Luari nuk mbahet mend për sa këngë ka nxjerrë në treg, pasi ato numërohen  me gishtat e njërës dorë. Por hiti “Gjithmonë”, bashkëpunimi me Flori Mumajesin, është fiks për shprehjen “pak e sak”.

Jehona Sopi

“S’të shoh as në ëndërr” kënga e Jehona Sopit, pavarësisht viteve, i ka rezistuar çdo këngë të re. Jehona nuk është më pjesë e muzikës.

Luis Ejlli

Shumë hite ka krijuar edhe Luis Ejlli, por ne kemi veçuar këtë bashkëpunim me Juliana Pashën. Kjo ka qenë dalja e fundit e Luisit në skenë.

Ledina Çelo

Ledina Çelo, bashkëpunimi me Sabri Fejzullahin, “Ma ke prish gjumin e natës” jemi të sigurt se do të dëgjohet edhe pas 100 vitesh. Ledina i është përkushtuar familjes, ndërsa muzikën e ka lënë prej kohësh.

Julka Gramo

“Kurrë mos thuaj jo” e Julka Gramos, melodi dhe teks fantastik. Edhe Julka, ka nxjerrë shumë pak këngë në treg, por ama të pazëvëndësueshme. Julka sot i është përkushtuar gazetarisë.

Garta Heta

Zëri i veçantë i Gerta Hetës dhe tesktet plot kuptim, kanë pushtuar tregun e muzikës 10 vite më parë. Sot ajo është e martuar me një futbollist nga Kroacia ndërsa i është përkushtuar familjes.

Sot kemi më shumë nevojë se kurrë që këta këngëtarë të kthehen në tregun e muzikës në Shqipëri. Padyshim këto do të jenë hitet që nuk do të zëvendësohen dhe rikujtohen edhe pas shumë e shumë dekatash./L.F-driatre.net

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP


Flash Lajme

Më të lexuarat