Koronavirusi ka karantinuar shumë njerëz në vendin tonë. Ndonëse disa ende nuk po e kuptojnë rrezikun që paraqet ky virus vdekjeprurës dhe dalin në rrugë. Vetëm se nuk rrinë dot mbyllur në shtëpi dhe nuk kanë durim, rrezikojnë veten e tyre dhe jetën e familjarëve të tjerë.

Ndërkohë, një mesazh sensibilizues ka shpërndarë këngëtarja, Aurela Gaçe. Ajo poston në Instagram disa foto kur ishte në “karantinë” regjim shtrati, ndërsa ishte shtatzënë me vajzën e dytë Abigail. Ajo shkruan se, që në momentin që mori vesh që ishte shtatzënë, mjekët i thanë se duhet të qëndronte në shtrat në mënyrë absolute, për hir të krijesës që po rritej brenda saj.

Për muaj të tërë ajo qëndroi në shtrat, nuk kishte mundësi të përqafonte vajzën e madhe Grace,  apo të flinte me të.

Nëse ju nuk po rrini dot disa ditë, brenda në shtëpi, duhet ta lexoni patjetër këtë mesazh të këngëtares, për të kuptuar rëndësinë e jetës.

“Mbasnekohe#Nuk kam publikuar asnjehere foto nga “ditet e karantines time ” qe zgjati 6muaj e gjysem ,gjate kohes qe prisja vajzen e dyte.

Fotoja e pare eshte gjate kohes kur numeroja javet e fundit ,teksa mundoheshim me mjeket qe te arrinim te preknim muajin e 9 . Periudha me vigona neper duar ishte 6 javore, e sigurisht as ulur nuk mund te qendroja….por ,periudha perpara ishte gjithashtu shume e veshtire. Mjeket me dhane urdher te qendroja ne shtrat ne menyre absolute qysh kur zbuluam shtatezanine . Mendojeni pak, jo 1 dite, jo nje jave, jo nje muaj. Nuk dihej sa mund te vazhdonte rreziku, keshtu qe isha e detyruar per shendetin e jeten e asaj krijese qe po rritej brenda meje. Vajza e madhe, Grace, donte te flinte me mua ,ta merrja ne krahe,te luanim sic ishim mesuar te benim cdo dite. Une sigurisht nuk mundesha dhe i flisja e i tregoja se nëse mami te ngre ne krahe, ose pa dashje ti mund te godasesh barkun nese fle me mamin, atehere do lendojme motren ose vellane “-i thosha” . Ajo mundohej te kuptonte, packa se ishte vetem 4 vjeç. Me puthte ,mua edhe barkun ,aty ku packa se nuk e shikonte, e dinte se po vinte nje jetè e re. Ishte periudhe shume e veshtire per te gjithe ne.

Ne foton e dyte, ishte momenti qe do te shkonte me gjyshen e saj ne plazh ne javet e verës, e une s’mundesha te isha me te as per ta percjelle tek dera, e as ta puthja e ta perqafoja per jave te tera….nderkohe qe mami im ishte ne sherbimin tim gjithe kohes.
Gjate kohes se rrezikut, arrita vetem per 2 muaj e pak qe te ngrihesha e te kisha aktivitet, pastaj sic e shikoni ne spital.
Ne ate kohe, as nuk postoja gje, as i tregoja keto. A merzitesha? A qaja? Sigurisht qe po, por arsyeja pse po e kaloja kete “karantinim” ishte vetem e vetem per jeten e re qe po vinte ne familjen tone. Ju sot, mund te luani brenda shtepise, te gatuani, kerceni etj etj, por ka gra, te cilat s’kane mundur edhe per 9 muaj te bejne asgjeeee nga keto, ne emër te “JETËS” .
E nderkohe qe ju vazhdoni ti perqafoni femijet, une e gjithe grupi im, as nuk mundemi t’u afrohemi femijeve tane, akoma edhe 10 dite,pasi jemi veteizoluar per shkak se kemi qene ne udhetim.? Prandaj, durim o miq, ne emer te “JETËS”!”,– shkruan këngëtarja.dardania.com

Për t’u bërë pjesë e grupit "Dritare.net" mjafton të klikoni: JOIN GROUP


Flash Lajme

Më të lexuarat