Sot ndërroi jetë doajeni Ismet Peja.

Në moshën 83-vjeçare ka ndërruar jetë ikona e muzikës shqipe, Ismet Peja, shkruan lajmi.net.

Gjithë karrierën në muzikë, dashurinë e madhe për këngën dhe sukseset e arritura nëpërmjet saj, Peja i braktisi përgjithmonë sot.

Ai lindi në Gjakovë në Prill të vitit 1937 dhe që nga fillimet e para të karrierës muzikore njihej si një njeri tejet i përkushtuar i cili me zërin e tij arriti të futet në zemrat e publikut.

Lajmi për vdekjen e tij i ka prekur të gjithë. Figura të njohura publike e kanë nderuar doajenin Ismet Peja duke bërë homazhe ka bërë homazhe për të nderuar jetën dhe veprën e ikonës muzikore shqiptare por edhe nëpërmjet postimeve të ndryshme në rrjete sociale si Facebook dhe Instagram.

Udhëheqësit politikë shprehin ngushëllime për ndarjen nga jeta të Ismet Pejës:
https://www.facebook.com/VjosaOsmaniMP/photos/a.224957487666523/1865301240298798/?type=3

“Këngëtari Ismet Peja ka hyrë në historinë artistike të Kosovës. Ne të gjithë jemi rritur me këngët e tij, sot vërtet është ditë e dhimbshme për familjen e komunitetin artistik. Por ne do ta kujtojmë gjithmonë më këngët e tij”, tha Kryeministri Hoti.

https://www.facebook.com/albini2017/photos/a.229545544212004/1017474358752448/?type=3

“Në moshën tetëdhjetë e tre vjeçare qenka shuar sot mjeshtri gjakovar i muzikës popullore, Ismet Peja.

Bir i një këngëtari, Ismet Peja e ngriti në nivel të lartë, me talentin e tij, traditën qytetare të këngës në Gjakovë, duke kontribuar edhe vetë, me këngë të reja në traditën e vjetër. Interpretimet e tij muzikore ishin të rëndësishme, ruanin pjesë të rrënjëve tona, na kujtonin lidhjet e ngushta të Gjakovës, jo vetëm me Prizrenin e Pejën, por edhe me Beratin, Elbasanin e Shkodrën, kontribuonin në ndërtimin e vazhdueshëm të bashkësisë sonë kombëtare, ndërtim i cili kurrë nuk ndalet.
Dëshiroj të ngushëlloj familjarët e Ismet Pejës, shokët e kolegët e tij të Shoqërisë Muzikore “Hajdar Dushi”, si dhe gjerësisht muzikantët dhe adhuruesit e muzikës popullore shqiptare për humbjen e këtij fisniku të madh të këngës.”, ka shkruar Kurti në Facebook.

“Sot, herët në mëngjes zëri legjendar i muzikës shqiptare, Ismet Peja ndërroi jetë. Ngushëllimet e mia më të sinqerta familjes, të afërmve dhe miqve! Lus Zotin që të ketë mëshirë për të ndjerin dhe ta shpërblejë me Xhenet”, ka shkruar ish-ministri i Jashtëm, Behgjet Pacolli.

https://www.facebook.com/RamushHaradinajOfficial/photos/a.228559177268504/2259072687550466/?type=3&theater

Artistët shqiptarë po ashtu kanë shprehur ngushëllime për vdekjen e ikonës së muzikës shqipe, Ismet Peja:

https://www.instagram.com/p/CH7RoFLh2V7/

https://www.instagram.com/p/CH7tPpplitr/


Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All