Andre Silva po bllokon merkaton e Milanit në hyrje, kur kanë mbetur edhe 12 ditë nga mbyllja e saj. Pasi dështoi të transferohej te Monaco, ku nuk mundi të kalonte testet mjekësore, për portugezin tentoi një marrëveshje Sportingu i Lisbonës, me ndihmën e menaxherit Jorge Mendez: huazim me të drejtën e blerjes nga Sportingu.

Përgjigjja e kuqezinjve në këtë rast ishte negative.

Janë zbuluar edhe disa detaje nga oferta e Milanit për sulmuesin argjentinas: 42 milionë euro, plus 30% e vlerës së kartonit do t’i mbetej Atleticos, nëse kuqezinjtë do ta shisnin në të ardhmen.

“Los Colchoneros” janë gati ta pranojnë, por për marrëveshjen përfundimtare duhen kaluar edhe dy pengesa serioze: e para, Atletico duhet të mbyllë sa më parë bisedimet për Rodrigo Morenon e Valencias për më pak se 60 milionë euro dhe e dyta Valencia të pranojë që ta zëvendësojë qendërsulmuesin brazilian pikërisht me Andre Silvan.

Presioni ndaj portugezit rritet edhe për faktin se trajneri Giampaolo vazhdon të preferojë Castillejon pas shpinës së polakut Piatek, kështu që Andre Silva është i detyruar ta pranojë ofertën e Valencias.

Flash Lajme

Më të lexuarat