Edhe këtë nuk e kishim dëgjuar! Zhvillohet aplikacioni që përkthen mjaullimën e maceve

Gama e aplikacioneve sa vjen edhe zgjerohet, kjo falë edhe ndihmesës që po jep inteligjenca artificiale.

Një ish-inxhinier i Amazon Alexa ka zhvilluar një aplikacion që ka për qëllim të përkthejë mjaullimën e maceve.

Quhet “MeowTalk” dhe regjistron zërin e maceve duke u përpjekur të identifikojë kuptimin e mesazhit. Ata që kanë mace mund të etiketojnë përkthimin për të krijuar një databazë prej të cilit një softuer i inteligjencën artificiale i integruar mëson prej saj.

Natyrisht, nuk dihet të prisni shprehje me shumë kuptime, apo fjali komplekse. Momentalisht janë vetëm 13 shprehje në fjalor si “Më ushqe,” “Jam e nevrikosur” dhe “Më lër rehat.”

Kërkuesit sugjerojnë se ndryshe nga njerëzit, macet nuk kanë një gjuhë të përbashkët. Kjo nënkupton se çdo mjaullimë është unike dhe dedikuar pronarit të saj e disa me vokale se të tjerat.

Falë inteligjencës artificiale sa më shumë të përdoret aplikacioni, aq më i saktë bëhet. Aplikacioni është falas për t’u shkarkuar në Google Play Store dhe Apple App Store.

Javier Sanchez, menaxher i programit teknik të grupit në zhvilluesin e aplikacioneve Akvelon, në një webinar në faqen e tij të internetit tha: “Unë mendoj se është veçanërisht e rëndësishme tani sepse, me gjithë distancën sociale që po ndodh, ju keni njerëz që janë të mbyllur në shtëpi”.

“Kjo do t’i lejojë ata të komunikojnë me macen e tyre, ose së paku të kuptojnë qëllimin e maces së tyre dhe të ndërtojnë një lidhje shumë të rëndësishme”, shtoi ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Flash Lajme

Më të lexuarat

  • Week

  • Month

  • All